Bezpłatne leki dla dzieci do lat 18 oraz seniorów powyżej 65. roku życia - ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda w obecności premiera Mateusza Morawieckiego.

REKLAMA

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Dotychczas bezpłatne leki, wymienione w wykazie Ministerstwa Zdrowia, przysługiwały osobom powyżej 75 lat.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla dzieci do lat 18 zapowiadał w połowie maja wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości".

Już wkrótce lista bezpłatnych leków

Już w najbliższych dniach ogłosimy dokładną listę bezpłatnych leków i będzie można z nich korzystać bezpośrednio w swoich przychodniach - powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Ten program, który funkcjonuje już 7 lat spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Wychodził naprzeciw potrzebom naszych seniorów powyżej 75 roku życia - powiedziała Sójka.

Dzisiaj obniżamy ten wiek, bo wiemy, że seniorzy potrzebują tych zmian, potrzebują bezpłatnych leków i już za kilka dni grupa osób powyżej 65. roku życia będzie mogła skorzystać z blisko 3800 leków - wskazała.

Katalog bezpłatnych produktów zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków będzie sukcesywnie rozszerzana.

Program dla 16 mln osób

Cieszę się bardzo z tego, że przygotowana została ustawa poszerzająca katalog świadczeniobiorców, którzy będą mogli otrzymywać leki, środki specjalnego żywienia i wyroby medyczne bez odpłatności - powiedział prezydent.

Pierwszą ustawę w tym zakresie wprowadziliśmy kilka lat temu. Dała ona możliwość korzystania z bezpłatnych leków przez osoby, które ukończyły 75. rok życia, a także przez kobiety w ciąży. Nie tak dawno katalog tych osób rozszerzyliśmy także o kobiety w połogu - dodał.

Prezydent stwierdził, że następuje bardzo znaczne rozszerzenie katalogu uprawnionych. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Zmiany, jak kontynuował, to "w istocie wsparcie dla rodziny". To także kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na zupełnie podstawowym poziomie - zaznaczył. Mam nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla wszystkich, którzy będą go potrzebowali - mówił.