Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło Alert RCB z SMS-owym ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze i intensywnych burzach z gradem, które mogą wystąpić w sobotę w zachodniej, centralnej i północnej części kraju. IMGW ogłosił zaś na sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w sześciu województwach.
Alert RCB obowiązuje w sobotę po południu i przez całą noc. Dotyczy siedmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego.
Na tych obszarach mogą wystąpić bardzo silny wiatr, w porywach do 115-130 km/h, a także intensywne burze z gradem.
W komunikacie na stronie internetowej RCB przypomniano, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Jeżeli znajdujemy się poza domem, powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy przygotować się na przerwy w dostawie prądu.
Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił na sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, a także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami w południowej części województw: podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.
Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.