Komisja Europejska zgodzi się na umorzenie 18 mld złotych długów polskich kopalń – dowiedziała się brukselska korespondentka RMF. Darowanie długów wobec Skarbu Państwa jest jednym z podstawowych elementów programu uzdrowienia górnictwa, który ma działać od teraz do 2006 roku.
Jeśli długi zostaną anulowane, zniknie jedna z przeszkód na drodze do restrukturyzacji polskiego górnictwa. Otóż problem w tym, że w Unii Europejskiej (będziemy jej członkiem po 1 maja 2004 roku) oddłużanie przedsiębiorstw jest traktowane jako niedozwolona pomoc państwa.
Teraz jednak UE zgodzi się na umorzenie długów kopalń, jeżeli zakłady te przedstawią plany restrukturyzacji, które gwarantować będą zmniejszenie produkcji i lepsze funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Pierwsze rozmowy w tej sprawie już się odbyły i – jak donosi korespondentka RMF - nie wypadły źle. Urzędnicy Komisji przyznają, że na polskie górnictwo będą patrzeć przez palce, gdyż to w przeciwieństwie do hutnictwa nie ma w Unii Europejskiej konkurentów. Ponadto – dodają – w przypadku Polski długi te są pozostałością z przeszłości.
Dodajmy także, że UE już wcześniej anulowała kopalniane długi Wielkiej Brytanii (1990 roku).
Restrukturyzacja górnictwa budzi w Polsce sporo emocji – głównie wśród pracowników kopalń. Od prawie dwóch tygodni na Śląsku znów jest gorąco, a to za sprawą listy 4 kopalń przeznaczonych do likwidacji przez Kompanię Węglową.
Dziś w Katowicach obradowała Rada Nadzorcza KW. Zgodnie z przypuszczeniami poparła ona decyzję zarządu spółki, co oznacza zamknięcie zakładów: Bytom II i Centrum w Bytomiu, Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej i Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.
Na temat przebiegu rozmów w Kompanii Węglowej posłuchaj w relacji reportera RMF Tomasza Maszczyka:
05:45