Planowe przyjęcia pacjentów i operacje zostały odwołane. Tak w piątek pracuje Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W czwartek w wodzie z kranu wykryto bakterie coli. Do spożycia i mycia pacjenci i personel mogą używać tylko wody butelkowej.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach to największy szpital dziecięcy w woj. śląskim. W czwartek po południu do odwołania wstrzymało planowe przyjęcia pacjentów, odwołało zaplanowane zabiegi i wprowadziło zakaz odwiedzin na oddziałach.
O skażeniu poinformowano nas już przy wjeździe na szpitalny parking - mówi w rozmowie z reporterką RMF FM pani Teresa, która z córkami przyjechała do poradni diabetologicznej.  W przychodniach również dopytują się, czy jesteśmy zorientowane, czy nas ktoś informował. Człowiek na tyle jest uświadomiony, że nie ma żadnych obaw. Wizyty w poradniach odbywają się bezproblemowo. Nie są odwoływane, co mnie bardzo cieszy - dodaje.

Pacjenci, którzy mieli zaplanowane operacje i wizyty zostali poinformowani, żeby nie było chaosu informacyjnego - tłumaczy Bartosz Grzybowski zastępca dyrektora placówki do spraw inwestycyjnych w katowickiej klinice.

W sobotę znane mają być pełne wyniki badań wody w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Nie można wykluczyć, że woda została zakażona w sieci wewnętrznej szpitala, prawdopodobnie w zbiornikach zapasowych. Należy je opróżnić, oczyścić, zdezynfekować. Jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że z wodą coś może być nie tak, od razu zlecamy badania. I tak się stało w tym przypadku. My zleciliśmy, na naszą próbę, naszym wewnętrznym zleceniem szpitala do sanepidu z prośbą, o kontrole stanu wody z uwagi na pewne nasze obiekcje co do koloru wody - tłumaczy Bartosz Grzybowski.

Placówka zatrudniająca ponad tysiąc pracowników, przyjmuje rocznie ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest też kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci.

(ug)