Senat przyjął sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. A to oznacza to, że Rada nie zostanie rozwiązana. Według ostatniego sondaż CBOS ponad połowa Polaków jest za odwołaniem KRRiT, a 61 proc. źle ocenia działalność tego ciała, które ma stać na straży ładu medialnego w naszym kraju.
Rozwiązanie KRRiT mogłoby nastąpić, gdyby sprawozdanie zostało odrzucone jednocześnie przez Sejm, Senat i prezydenta. Dziś senatorowie przyjęli dokument. I nie ma w tym nic dziwnego – wszak większość Senatu to SLD. Dla formalności za przyjęciem sprawozdania głosowało 63 senatorów, przeciw było - 17, a 4 wstrzymało się od głosu.
Przypomnijmy podczas wywiadu dla radia RMF prezydent zaapelował do członków KRRiT, aby ta podała się do dymisji. Nastąpiło to zeznaniach Juliusza Brauna przed komisją śledczą. Wówczas to ówczesny szef KRRiT przyznał, że na różnych etapach prac mataczono nad projektem noweli o rtv. Zeznania te wywołały falę krytyki Rady. Zarzucano jej upolitycznienie a także niejasne decyzje.
Nieprzyjęcie sprawozdania i rozwiązanie Rady miało - w zamyśle prezydenta - otworzyć drogę do utworzenia Rady o charakterze bardziej eksperckim. Powinna to być Rada wysokiego zaufania publicznego (...), żadnych senatorów, posłów, działaczy politycznych. (...), a ludzie zajmujący się mediami, wybitni prawnicy, którzy znają tę problematykę. Bo inaczej, to nie będzie miało sensu - mówił prezydent.
Wczoraj Aleksander Kwaśniewski podtrzymał swoją zapowiedź, że odrzuci sprawozdanie Rady.
Argumenty prezydenta powtarzali dziś niektórzy senatorowie opozycji, zwracając uwagę, że praca komisji śledczej badającej sprawę Rywina ujawniła "patologię upolitycznienia" Rady.
Tych racji nie podzielili jednak senatorowie SLD, który ma zdecydowaną większość w tej izbie.
Posłuchaj także relacji Tomasza Skorego:
Odwołania KRRiT chce także większość Polaków. 54 proc. badanych przez CBOS uważa, że Krajowa Rada w obecnym składzie powinna zostać odwołana. Odmienną opinię ma 13 proc., a 33 proc. nie ma na ten temat zdania.
Ponadto aż 61 proc. Polaków skrytykowało działalność KRRiT (zdecydowanie źle ocenia ją - 31 proc., a raczej źle - 30 proc). Dobrze ocenia ją jedynie 8 proc. respondentów. Żaden zaś nie przyznał, że jej prace są "zdecydowanie dobre". Niemal co trzeci Polak nie umie ocenić działalności KRRiT.
Foto: Archiwum RMF
21:00