Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina jest największym i najnowocześniejszym w Polsce portem lotniczym. Położony jest w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko leżyw odległości 10 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha.
Warszawskie lotnisko obsługuje nieco mniej niż połowę całości ruchu pasażerskiego w Polsce. Odlatujące stąd samoloty przewożą pasażerów do krajów Ameryki, Afryki, Azji i Europy. Warszawa posiada ponad sto połączeń rejsowych z portami w kraju i na świecie oraz stale rosnącą liczbę połączeń czarterowych. Ostatnie lata są okresem stałego wzrostu ruchu pasażerskiego. W 2007 roku z usług warszawskiego portu lotniczego skorzystało 9,27 mln pasażerów. W stosunku do 2006 nastąpił 14-procentowy przyrost liczby pasażerów, podobnie jak w 2006 w stosunku do 2005.
Obecnie port lotniczy dysponuje czterema terminalami pasażerskimi, oznaczonymi jako Terminal 1, Terminal 2, Terminal Etiuda oraz Terminal VIP Aviation. Terminal 1 jest głównym terminalem pasażerskim lotniska im. Fryderyka Chopina. Został oddany do użytku 1 lipca 1992. Jego początkowa przepustowość to około 3,5 mln pasażerów rocznie, powiększona obecnie w wyniku przebudowy dworca do ok. 5,5 mln pasażerów.
Terminal 2 to najnowszy terminal warszawskiego lotniska. Jego budowa przeciągała się przez długi czas. Powodem były błędy konstrukcyjne i zmieniający się wykonawcy budowy. Terminal przystosowany jest do obsługi 6,5 mln pasażerów rocznie.
Terminal Etiuda oddano do użytku w marcu 2004. Służy on do obsługi pasażerów korzystających z tzw. tanich linii lotniczych. Aktualnie, odprawiani są w nim pasażerowie linii Air Italy, easyJet, Germanwings, SkyEurope, Norwegian, Ryanair, Wizz Air. Terminal VIP Aviation służy odprawie pasażerów korzystających z prywatnych lub korporacyjnych samolotów lotnictwa ogólnego (ang.: general aviation). Zlokalizowany jest w zmodernizowanym budynku byłego krajowego dworca lotniczego.