Sezon grzewczy rozpoczęty, a to oznacza problemy ze smogiem w Krakowie. Normy stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu zostały już przekroczone i to aż o 300 procent. Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców.

O 300 procent normy zostały przekroczone w centrum Krakowa - tak wysokie stężenie zanotowała stacja przy Al. Krasińskiego.

To wina pieców węglowych, którymi ogrzewane są mieszkania w kamienicach.

Niewiele lepsze powietrze jest w Nowej Hucie.

Niestety tak złe informacje o powietrzu napływać teraz będą praktycznie codziennie. W Krakowie - smog - to nadal problem numer jeden.  

Radni Krakowa za zakazem palenia węglem

Krakowscy radni opowiadają się za wprowadzeniem zakazu palenia węglem w piecach. Nie możemy pozwolić sobie na to, by Kraków, mimo że jest miejscem atrakcyjnym turystycznie, miał tak fatalny stan powietrza. Chodzi przede wszystkim o zdrowie mieszkańców, którzy coraz mocniej domagają się zmian - powiedział radny PO Paweł Ścigalski.

Radni chcą m.in. ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Krakowa, budowy sieci parkingów park&ride na obrzeżach miasta, rozszerzenia liczby stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie.

Kraków zajmuje piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Według badań przez dwie trzecie roku krakowianie oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Jak pokazują pomiary ze stacji monitoringu powietrza, stężenia pyłu zawieszonego wyraźnie rosną w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Sytuację pogarszają niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli bezwietrzna pogoda.