W każdym województwie kraju funkcjonują już brygady obrony terytorialnej - przekazał Polskiej Agencji Prasowej dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk. Zaznaczył też, że w ramach istniejących struktur powstanie specjalny komponent ochrony pogranicza.

Dopełniliśmy projekt budowy wojsk obrony terytorialnych w każdym województwie. W środę było przekazanie ostatnich pododdziałów WOT - dwóch batalionów - do nowo utworzonej 17. Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym samym zakończyliśmy proces budowy struktur brygad w województwach w całej Polsce - powiedział PAP dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

Zaznaczył, że nie jest przewidywane formowanie nowych brygad obrony terytorialnej, ale w ramach istniejących struktur tej formacji powstanie specjalny komponent dotyczący ochrony pogranicza. Tworzymy ten element. Od 2027 roku ten nowy komponent będzie wchodził w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, na bazie istniejących już brygad lub nowo utworzonych - mam tu na myśli 19. Nadbużańską Brygadę i 20. Przemyską Brygadę - poinformował wojskowy.

Zaznaczył, że obecnie wielu żołnierzy WOT pełni służbę na granicy, a ponad 180 żołnierzy codziennie wykonuje zadania ochronne hubu przy lotnisku Jasionka. Wciąż też jeszcze wielu terytorialsów wspiera lokalne społeczności dotknięte powodzią w woj. dolnośląskim i opolskim.

W ocenie dowódcy WOT wciąż utrzymuje się zainteresowanie służbą w tej formacji, o czym świadczy choćby sobotnia przysięga nowych żołnierzy w Lublinie. Stańczyk zaznaczył, że obecnie około 70 proc. żołnierzy WOT to ludzie młodzi, w tym studenci lub uczniowie szkół średnich. Około tysiąca terytorialsów w ubiegłym roku przeszło do zawodowej służby wojskowej.

63 nowych żołnierzy - ochotników, którzy pomyślnie ukończyli szkolenie podstawowe, złożyło w sobotę w Lublinie przysięgę na sztandar 2. Lubelskiej Brygady OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Po ceremonii zaprzysiężenia 25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty otrzymał tytułu honorowy "Przodujący Pododdział WOT". Zamojska jednostka licząca około 700 żołnierzy została wyróżniona za szczególne zaangażowane w służbę i szkolenia.

25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty jest jednym z pięciu pododdziałów 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. Zapora. Brygada ta powstała w 2016 r. jako jedna z pierwszych w kraju. Oprócz batalionu w Zamościu w jej skład wchodzą też bataliony lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej i Kraśniku. Obecnie brygada liczy ponad 3 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one komplementarną część potencjału obronnego Polski.