W warmińsko-mazurskim Szczytnie ruszyły badania archeologiczne ruin tamtejszego zamku krzyżackiego. Ma to związek z nową miejską inwestycją. Władze miasta chcą, aby podziemia zamku zostały w przyszłości udostępnione do zwiedzania.
Ruiny zamku krzyżackiego to najstarszy i najbardziej osobliwy zabytek miasta. Początki powstania Szczytna sięgają czasów średniowiecza. W 1266 r. powstała drewniana wieża strażnicza, mająca poprawić bezpieczeństwo na głównych traktach handlowych. Z czasem został wybudowany zamek drewniany, który spłonął podczas najazdu litewskiego w 1370 r. w jego miejsce powstał zamek krzyżacki, wybudowany z kamienia i cegły. Przez stulecia zamek stanowił centrum życia gospodarczego i społecznego. W czasie I wojny światowej miasto zostało całkowicie zdewastowane. Okres II wojny światowej przyniósł nieco mniejsze straty dla naszego miasta jednak zniszczenia przez wiele lat naprawiano. Po nieudanych próbach odbudowy, ostatecznie w latach 1990-1992 mury zamkowe zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.
Teraz ma się to zmienić. Władze Szczytna uzyskały 7,9 mln zł dofinansowania z UE na rewitalizację ruin krzyżackiego zamku. Rozpoczęła się pierwsza faza prac polegająca na odkopaniu części podziemi. Wszystko oczywiście pod nadzorem naukowców. Sprawdzamy zasięg murów obronnych. Szukamy też baszty, która jest znana z XVIII-wiecznych rycin. Możemy się spodziewać też przedmiotów i zabytków, na przykład monet. Dzisiaj jedną taką monetę wyciągnęliśmy. Na pewno pochodzi ona sprzed XVIII-wieku, ale dopiero po konserwacji będziemy mogli powiedzieć więcej - powiedziała naszemu reporterowi Justyna Szymonik-Polak, archeolog.
Wnikliwie badania dokumentów historycznych oraz archeologiczne badania sondażowe wykazały, że pod ruinami znajdował się jeszcze jeden poziom. Natomiast w miejscu dzisiejszego dziedzińca ratuszowego była fosa i teren podzamkowy.Chcemy, aby podziemia zostały odsłonięte. Każdy będzie mógł się poczuć jak Jurand z Krzyżaków, który był tutaj więziony. Na razie są to ruiny, ale po odsłonięciu poznamy faktyczny rozmiar zamku - mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna.
Zakończenie inwestycji jest planowane na 2020 rok, ale prace można podglądać na bieżąco. Władze miasta nie otoczą ruin płotem, więc wszystko będzie dobrze widoczne i powoli odsłaniane.
(m)