Podpisanie "dokumentów o współpracy", a także rozmowy o "rozwoju relacji na linii Chiny-Polska" oraz o "dogłębnej wymianie perspektyw na sprawy będące wspólną troską" - to mają być, zdaniem chińskiej telewizji państwowej CGTN, efekty rozpoczętej właśnie wizyty Andrzeja Dudy w Pekinie. Kancelaria Prezydenta RP przekazała, że są "dwa ważne elementy" dotyczące wizyty w Chinach - handel i bezpieczeństwo.
W niedzielny wieczór (gdy w Polsce jest godz. 16:00, w Pekinie - 22:00) portal internetowy i kanał telewizyjny CGTN, należący do chińskiej telewizji państwowej CCTV, opublikował artykuł pod tytułem "Czego oczekiwać po państwowej wizycie w Chinach prezydenta Polski".
Jak napisano w tekście, "podczas wizyty chiński przywódca Xi Jinping będzie rozmawiał z Dudą, aby nakreślić rozwój relacji na linii Chiny-Polska, dogłębnie wymienić perspektywy (w oryginalnej wersji: "in-depth exchange of views" - przyp. red.) na sprawy będące wspólną troską oraz będzie wspólnie uczestniczyć w ceremonii podpisania dokumentów o współpracy".
Telewizja CGTN przypomniała, że Xi Jinping spotkał się z Andrzejem Dudą w 2016 roku podczas wizyty w Polsce, a także iż w tym roku przypada 75. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
Stacja cytuje byłego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, z którym dziennikarz CGTN przeprowadził wywiad. "Warte pamiętania jest to, że Polska była wśród pierwszych krajów, które uznały Chińską Republikę Ludową" - mówił Komorowski, cytowany przez chińską telewizję.
"Od tego czasu stosunki bilateralne wciąż się rozwijają w kierunku obopólnych korzyści" - dodał były prezydent.
CGTN napisało w artykule o wizycie Dudy, że "przez lata Chiny były drugim partnerem handlowym Polski, a Polska była największym partnerem Chin w centralnej i wschodniej Europie".
Telewizja podkreśliła, że "w minionych pięciu latach" handel pomiędzy Chinami a Polską zwiększył się o "ponad 10 procent".
CGTN przytoczył również niedzielny artykuł opublikowany przez gazetę People's Daily (chińskie "Renmin Ribao" - dziennik Komunistycznej Partii Chin wydawany od 1948 roku). Zacytowano w nim Suna Linjianga, ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.
Sun przypomniał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które podpisały międzynarodowe memorandum dotyczące "zrozumienia chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku".
"Państwowa wizyta polskiego prezydenta jest wysłaniem pozytywnego sygnału, że Chiny i Polska są zaangażowane w osiąganie wzajemnych korzyści i współpracę o charakterze "wygrany-wygrany" (w oryginale: "win-win" - przyp. red.), a także wspólnie pracują nad stawieniem czoła wyzwaniom" - czytamy na portalu chińskiej państwowej telewizji.