Na miejsce zdymisjonowanego wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego powołano dwóch urzędników - ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Rząd nie ujawnia ich personaliów. Nazwiska poznamy dopiero w środę o godzinie 11. Jeden z wiceministrów ma się zajmować służbami mundurowymi, a drugi - systemami informatycznymi CEPIK i PESEL. Rapacki został odwołany przez premiera na wniosek szefa MSW Jacka Cichockiego.
Sam wiceminister zapowiedział wcześniej, że w najbliższych dniach odchodzi z resortu - nie chciał ujawnić powodów. Wniosek o odwołanie Rapackiego, odpowiedzialnego za policję i bezpieczeństwo na Euro 2012, złożył do premiera szef MSW Jacek Cichocki. Według informacji RMF FM, między Cichockim a Rapackim często dochodziło do spięć. Najczęściej dotyczyły one reformy emerytur służb mundurowych. Jak ustalił nasz dziennikarz, Cichocki ma inne pomysły niż te wypracowane w poprzedniej kadencji przez zespół Michała Boniego i Rapackiego.
Nazwisko nowego wiceministra i jego samego mamy poznać podczas konferencji prasowej Cichockiego. Do tej pory nie ma jeszcze decyzji, kiedy ta konferencja ma być zorganizowana. Najpewniej stanie się to w środę, tyle tylko, że także wtedy znów ma obradować rząd, co oznacza, że przed południem trudno będzie ją przeprowadzić. Jak usłyszał w MSW reporter RMF FM, w konferencji ma uczestniczyć szef resortu, były wiceminister i jego następca. Wtedy też mamy poznać oficjalne powody dymisji.
Kompletnie zaskoczone decyzją o odejściu Rapackiego były związki zawodowe funkcjonariuszy mundurowych. Obawiały się, że może to dla nich oznaczać gorsze warunki w nowym systemie emerytalnym. Projekt nowelizacji mamy poznać za tydzień.
Adam Rapacki w MSW oprócz codziennego nadzoru nad 100-tysięczną policją, 16-tysięczną Strażą Graniczną i Biurem Ochrony Rządu zajmował się problemami bezpieczeństwa Euro.
Rapacki jest emerytowanym nadinspektorem policji. Pracę w policji rozpoczął w 1980 r., a od roku 1988 był związany z KGP. Zajmował się problematyką przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej. W latach 1996-1997 był dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji. Był twórcą i pierwszym dyrektorem Biura ds. Narkotyków Komendy Głównej Policji. W wyniku połączenia tych dwóch biur powstało Centralne Biuro Śledcze KGP.
O planowanej dymisji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych pierwszy poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".