70 lat po wyzwoleniu największego nazistowskiego obozu zagłady, na uroczystościach w Oświęcimiu, upamiętniających ponad milion ofiar, pojawią się prezydenci Francois Hollande i Joachim Gauck oraz koronowane głowy państw i premierzy. Wśród zaproszonych gości są również byli więźniowie.
Uroczystości odbywają się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Główne obchody będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau.
Byli więźniowie, których na uroczystości przyjechało z różnych krajów prawie trzystu, są głównymi bohaterami wtorkowych wydarzeń w byłym niemieckim obozie. Troje z nich przemówi podczas centralnej ceremonii. Będzie to dwoje polskich Żydów - mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum oraz Roman Kent ze Stanów Zjednoczonych, a także Polak deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie - Kazimierz Albin.
Najliczniejsze, około stuosobowe, grupy byłych więźniów przyjadą z Polski i Izraela. Wielu dotrze na uroczystości dzięki współpracy USC Shoah Foundation oraz Światowego Kongresu Żydów, które postanowiły wesprzeć finansowo ich przyjazd. Byli więźniowie znaleźli się także w składzie niektórych delegacji państwowych.
Przesłania wyrażonego przez ocalonych wysłuchają przedstawiciele 49 państw. Prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie inaugurujące uroczystość.
Policja poinformowała, że zamknięte dla ruchu na terenie Brzezinki pozostaną ulice Ofiar Faszyzmu na odcinku od Kombatantów do Leśnej, a także Czernichowska i Męczeństwa Narodów. To bezpośrednia okolica bramy głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W tym miejscu odbędzie się ceremonia rocznicowa.W Oświęcimiu oraz w miejscowościach Bobrek i Babice, w godzinach od 9 do 20, wystąpią czasowe utrudnienia na trasach Oświęcim-Chełmek (wojewódzka 933) oraz Oświęcim-Bieruń (krajowa 44). Ich szczególnego nasilenia kierowcy powinni się spodziewać między 12 i 15.30 oraz 17 i 19. Ma to związek z przejazdem delegacji państwowych na ceremonię.
27 stycznia nieczynne będzie Muzeum Auschwitz w części obejmującej były obóz Auschwitz II-Birkenau. Placówka podała, że zwiedzanie byłego Auschwitz I będzie możliwe wyłącznie z przewodnikiem, a na teren Miejsca Pamięci nie wolno wnieść żadnego bagażu. Jego przechowalnia będzie zamknięta. Wszyscy zwiedzający przejdą szczegółową kontrolę.
W dniu uroczystości w Oświęcimiu i okolicy obowiązywały będą szczególne środki bezpieczeństwa. Szef MSW wprowadził zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni.
(abs)