Trybunał Konstytucyjny uchylił w części ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Uchylone przez Trybunał artykuły ustawy przestaną obowiązywać 31 grudnia 2004 roku.
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wprawdzie nie w całości ustawę o NFZ, ale fundamentalne dla niej przepisy. Oznacza to, że ustawę regulującą zasady działania naszej służby zdrowia trzeba napisać od nowa. Rząd i Sejm musi się z tym uporać do końca roku - wynika z orzeczenia trybunału.
TK uznał, że ustawa została napisana źle, z naruszeniem konstytucji i powołała do życia twór, który także funkcjonuje źle, bo nie zapewnia równego dostępu do tzw. świadczeń medycznych. Ta dysfunkcjonalność przejawia się na wielu poziomach. Wskazywaliśmy w naszym uzasadnieniu m.in. brak efektywnych środków kontroli nadzoru.
Wyrok Trybunału oznacza także kolejną klęskę dla rządzącego SLD, który jeszcze przed wyborami zapowiadał likwidację kas chorych, a jest za to zwycięstwem opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, która od początku przestrzegała przed zgubnymi skutkami pseudo-reformy Łapińskiego.
Lerszek Miller powinien co najmniej przeprosić Polaków za to, co się stało. Po drugie jesteśmy już w 100 procentach dzisiaj po tym orzeczeniu przekonani, że istnieją konstytucyjne powody, do tego, żeby Mariusz Łapiński stanął przed Trybunałem Stanu – mówił Jan Rokita.
Po raz pierwszy być może warto zapytać od czego jest prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na nim spoczywa także bardzo poważna odpowiedzialność za kłopoty i udrękę tysięcy Polaków - dodawał Donald Tusk.
Dodatkowo liderzy PO postulują powołanie sejmowej komisji, złożonej z przedstawicieli wszystkich ugrupowań parlamentarnych – komisji działającej ponad podziałami dla stworzenia nowego i zdrowego modelu funkcjonowania naszej służby zdrowia. Blado to widać, wiadomo już jednak, że rząd przymierza się do napisania swojej ustawy.
Nowa ustawa - niezależnie od tego - kto w końcu będzie jej autorem obowiązywać i tak będzie dopiero od przyszłego roku. Przez najbliższych 12 miesięcy paradoksalnie czekają nas więc nadal rządy Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla pacjentów i lekarzy nie zmienia się więc na razie nic.
Czy powstanie więc nowa ustawa? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Kicińskiego, prezesa Izby Lecznictwa Polskiego i dyrektora szpitala Rydygiera w Krakowie.
Wyrok TK to nie jedyne chmury na głową prezesa Funduszu, Krzysztofa Panasa. Prawo i Sprawiedliwość złoży do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przez Panasa przestępstwa. Według PiS-u, mimo ciążącego na nim obowiązku, szef NFZ nie zapewnił po 1 stycznia podstawowej opieki zdrowotnej prawie 12 mln Polaków.
08:45