Część przepisów ustawy o pomocy społecznej, pozbawiająca rodzinę zastępczą pomocy finansowej od momentu uzyskania przez ich wychowanka 18 lat, jest niezgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepisy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Wyrok Trybunału jest ostateczny.

REKLAMA

Według ustawy o pomocy społecznej, gdy wychowanek w rodzinie zastępczej osiągnie 18 lat, jego rodzice zastępczy przestają otrzymywać pieniądze na jego utrzymanie. Tymczasem w placówce opiekuńczo-wychowawczej pieniądze na utrzymanie takiej osoby płacone są do momentu, gdy wychowanek zakończy naukę w szkole, do której chodził w momencie, gdy osiągnął 18 lat (np. technikum czy liceum).

Zdaniem RPO, narusza to konstytucyjną zasadę jednakowego traktowania podmiotów prawa w obrębie określonej kategorii. Przedstawiciele Sejmu oraz prokuratury krajowej twierdzili, że przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą.

Takie zróżnicowanie ma charakter dyskryminujący - mówił sędzia Marek Mazurkiewicz, przewodniczący składu orzekającego.

Trybunał uznał jednocześnie za zgodny z konstytucją inny przepis zaskarżony przez Rzecznika, dotyczący pomocy finansowej dla niepełnosprawnych dzieci w rodzinach zastępczych. Zdaniem Rzecznika, pomoc państwa dla takich dzieci jest zbyt mała.

Trybunał uznał, że nie jest kompetentny do oceny, czy przeznaczane środki są odpowiednie, czy za małe w stosunku do potrzeb.

Foto: Archiwum RMF

16:45