Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za głosowało 248 posłów, przeciw było 201 osób. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

W głosowaniu za wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska zagłosowała cała większość sejmowa - wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy. Przeciw było 182 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, 16 posłów Konfederacji i 3 reprezentantów Kukiz'15.

W czasie głosowania nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska nieobecnych było 10 posłów. Ośmioro z nich to przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości (Jan Krzysztof Ardanowski, Krzysztof Lipiec, Grzegorz Matusiak, Anna Schmidt, Agnieszka Ścigaj, Teresa Wilk, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Zbigniew Ziobro). Głosu nie oddali również dwa przedstawiciele Konfederacji - jeden to wykluczony wcześniej za swój skandaliczny wybryk Grzegorz Braun, a drugim był Sławomir Mentzen.

Obszerną relację z expose Donalda Tuska i debaty, która odbyła się później, możecie znaleźć tutaj. Odpowiedzi na zadane przez posłów pytania nowy premier ma przedstawić im na piśmie.

Dostaniecie tę odpowiedź (...) na piśmie do czasu, kiedy spotkamy się następny raz w tej sali, a więc to będzie początek przyszłego tygodnia - zapewnił Donald Tusk.

Tusk: Jutro zaczyna się nowa epoka

Po głosowaniu nad wotum zaufania marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaprosił premiera oraz jego ministrów do swojego gabinetu, gdzie wręczył Tuskowi uchwały w sprawie wyboru premiera i do Rady Ministrów.

Jesteśmy tu całym Prezydium Sejmu, żeby podkreślić wyjątkowość tej chwili. Po raz pierwszy odkąd obowiązuje Konstytucja z 1997 r. to Sejm wyłonił kandydata na premiera, a następnie wybrał Radę Ministrów, a nie reagował jedynie na inicjatywę w tej sprawie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić tu państwa na chwilę po tym trudnym, ale ważnym dniu, żeby jeszcze raz ucieszyć się z tego, że to, co zaczęło się 15 października, stało się faktem 12 grudnia, podziękować jeszcze raz tym wszystkim milionom Polaków, którzy stali w kolejkach, nawet wiedząc już o tym, jaki będzie wynik wyborów, bo chcieli być częścią tego wspaniałego zwycięstwa i tej zmiany - powiedział marszałek Sejmu.

Jesteście ich nadzieją, jesteście naszą nadzieją. Oddajemy dzisiaj jako posłowie, jako Sejm, los Rzeczypospolitej w wasze ręce - podkreślił Hołownia, zwracając się do członków nowego rządu.

Tusk po odebraniu uchwał powiedział: "Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Tak chciałbym podsumować ten dzień". Mamy wszyscy świadomość, że jutro zaczyna się w jakimś sensie nowa epoka, też dla was wszystkich. Zupełnie inne życie, zupełnie inne wyzwania i niezwykła odpowiedzialność - mówił Tusk do członków rządu.

Zaprzysiężenie rządu Tuska w środę rano

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godz. 9.

Umówiliśmy się na jutro, na godz. 9 rano, na zaprzysiężenie rządu, aby umożliwić rządowi jak najszybsze, jak najsprawniejsze funkcjonowanie. Premier Tusk powiedział, że chce zdążyć na spotkanie ws. Bałkanów zaplanowane już jutro po południu i później na dalsze obrady Rady Europejskiej. Powiedziałem, że dostosujemy godzinę, by mógł zdążyć załatwić wszystkie sprawy rządowe na miejscu, które trzeba załatwić w pierwszym inauguracyjnym dniu działania rządu, a następnie by mógł się spokojnie udać, by prowadzić sprawy państwowe - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o poniedziałkowe spotkanie z liderem Platformy Obywatelskiej.