Sergio Canavero, chirurg, który w ubiegłym roku w rozmowie z czasopismem "New Scientist" zaszokował świat zapowiedzią przeprowadzenia transplantacji głowy, twierdzi, że jest na dobrej drodze do realizacji swych planów. Jak ujawnia na swej stronie "New Scientist", Canavero poinformował, że we współpracy z chińskimi i koreańskimi naukowcami przeprowadził serię eksperymentów na zwierzętach i zwłokach. Badacze z Harbin Medical University w Chinach mieli przeprowadzić taki zabieg na małpie.

REKLAMA

Mamy mnóstwo nowych danych - powiedział Canavero "New Scientist" . Najważniejsze, ze ludzie przestali myśleć, że to niemożliwe. To absolutnie realne i pracujemy nad tym, by tego dokonać.


Canavero twierdzi, że wyniki tych najnowszych eksperymentów zostały opisane w siedmiu publikacjach, które w najbliższych miesiącach ukażą się w czasopismach "Surgery" i "CNS Neuroscience & Therapeutics". Dziennikarze "New Scientist" nie widzieli tych publikacji i nie byli w stanie ich istnienia potwierdzić. Ogłaszanie takich wyników w prasie, zanim jeszcze ukażą się w recenzowanym czasopiśmie nie jest praktykowane. To uprawianie nauki za pośrednictwem PR-u - komentuje bioetyk, Arthur Caplan z New York University School of Medicine. Kiedy będzie publikacja, będzie można się tym zainteresować, reszta to bzdura.

Podobnie uważa Thomas Cochrane, neurolog z Harvard Medical School’s Centre for Bioethics. Jego zdaniem takie przedwczesne ujawnianie wyników spotyka się z uzasadnioną krytyką. To tworzy emocje zanim jeszcze jakiekolwiek emocje w tej sprawie są uzasadnione. To odwraca uwagę od rzeczywistych osiągnięć, co do których zgadzamy się, że mają faktyczne podstawy. Moim zdaniem mamy w tej całej sprawie do czynienia z PR-em, a nie rzetelną nauką.

"New Scientist" cytując sceptyczne głosy, podkreślając, że nie jest w stanie niezależnie doniesień Canavero zweryfikować publikuje jednak zdjęcia i filmy video, które mają pokazywać efekty tych prac.

Na filmie widać mysz, która jest w stanie poruszać się tygodnie po tym, jak - według naukowców z Konkuk University School of Medicine w Korei Południowej - jej rdzeń kręgowy na odcinku szyjnym został całkowicie przerwany i potem ponownie połączony. C-Yoon Kim z Konkuk twierdzi, że fakt częściowego odzyskania przez zwierzę władzy w kończynach wskazuje, że skuteczne połączenie rdzenia kręgowego po całkowitym odcięciu jest możliwe.

Canavero zaznacza, że prace Kima wskazują na to, że ponowne połączenie jest możliwe, jeśli przecięcia dokona się w kąpieli z glikolu polietylenowego (PEG), związku chemicznego, o którym wiadomo, że konserwuje błony komórek nerwowych. W zapowiadanych pracach mają być wskazane jeszcze inne działania stymulujące rekonstrukcje rdzenia kręgowego w tym zastosowanie podciśnienia.

Częściowy zabieg transplantacji głowy u małpy

Canavero twierdzi, że naukowcy pod kierunkiem Xiaoping Rena z Harbin Medical University w Chinach przeprowadzili częściowy zabieg transplantacji głowy u małpy. W tym przypadku ograniczyli się tylko do przywrócenia krążenia bez próby połączenia rdzenia kręgowego. Eksperyment miał potwierdzić, że po schłodzeniu głowy do - 15 stopni Celsjusza małpa może przeżyć taka procedurę bez uszkodzenia mózgu. Zwierze było po zabiegu utrzymywane przy życiu przez 20 godzin.

Inni naukowcy zwracają uwagę, że rozgłos towarzyszący tego typu eksperymentom może przynieść wiele dobrego w badaniach rekonstrukcji rdzenia kręgowego osób sparaliżowanych. Profesor Michael Sarr, redaktor czasopisma "Surgery", chirurg z Mayo Clinic w Rochester podkreśla -Te prace interesują nas jako potwierdzenie możliwości rekonstrukcji rdzenia kręgowego. Nasze czasopismo nie popiera prac nad transplantacją głowy ze względu na związane z tym liczne wątpliwości natury etycznej.