W kalendarzu 26 maja: właśnie dzisiaj wybieramy 52 posłów do Parlamentu Europejskiego! Lokale wyborcze otwarte zostały w całym kraju o godzinie 07:00, a Polacy - jak wynika z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą - tłumnie je odwiedzają. Do godziny 17:00 głosy oddało 32,51 procent uprawnionych do głosowania! Dla porównania 5 lat temu do godziny 17:30 zagłosowało zaledwie 16,91 procent uprawnionych. Głosować możemy do godziny 21:00.
Już tylko godzina dzieli nas od zakończenia głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019!
O 21:00 lokale wyborcze zostaną zamknięte - a w RMF FM i na RMF 24 rozpoczniemy specjalny Wieczór Wyborczy.
Sondażowe wyniki wyborów, pierwsze gorące komentarze, analizy i polityczne prognozy na przyszłość znajdziecie TUTAJ: w naszej RELACJI NA ŻYWO! >>>>
Najwyższą frekwencję zarejestrowano dotąd w okręgu wyborczym nr 4 w Warszawie, który obejmuje również obwody poza granicami Polski: do 17:00 zagłosowało tam 39,4 procent uprawnionych!
Na podium znalazły się również: okręg nr 10 Kraków (34,88 procent) i okręg nr 1 Gdańsk (33,32 procent).
"In minus" wyróżniły się natomiast okręgi: nr 3 Olsztyn (28,97 procent), nr 12 Wrocław (30,23 procent) i nr 2 Bydgoszcz (30,34 procent).
9,672 mln Polaków - czyli 32,51 procent uprawnionych do głosowania - oddało głosy w wyborach do europarlamentu do godziny 17:00!
To rekord frekwencji, jeśli chodzi o wybory europejskie. W 2014 roku do godziny 17:30 zagłosowało zaledwie 16,91 procent uprawnionych.
Wśród regionów pod względem frekwencji przoduje Małopolska: tam do 17:00 do urn poszło 35,8 procent uprawnionych do głosowania Polaków.
Miejsce drugie to Mazowsze, gdzie frekwencja sięgnęła do siedemnastej 35,33 procent, a miejsce trzecie: Pomorze i frekwencja na poziomie 33,32 procent.
Na drugim końcu są województwa: opolskie - z frekwencją wynoszącą 27,03 procent, warmińsko-mazurskie, gdzie do 17:00 zagłosowało 27,59 procent uprawnionych, i lubuskie z frekwencją na poziomie 29,24 procent.
Przed polskimi placówkami dyplomatycznymi za granicą ustawiają się kolejki chętnych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z relacji wyborców.
Długa kolejka chętnych ustawiła się przed polskim konsulatem w Paryżu. Jak powiedział PAP jeden z głosujących, na oddanie głosu czekał niemal godzinę.
Z wpisów przekazywanych przez wyborców w mediach społecznościowych wynika, że w wielu placówkach należy liczyć się z oczekiwaniem na oddanie głosu. Takie relacje zamieszczono m.in. z polskich ambasad w Bernie w Szwajcarii i w Hadze w Holandii czy konsulatu w Kolonii.
Kolejka ustawiła się też do Instytutu Polskiego w Berlinie, gdzie mogą głosować obywatele polscy mieszkający we wschodnich landach Niemiec. Kolejka chętnych oczekiwała też przed polskim konsulatem w Toronto.
W sumie do godz. 14:30 zanotowano 67 przypadków naruszenia prawa wyborczego - to najnowsze informacje przekazane przez PKW.
Najwięcej z tych incydentów dotyczyło przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń - były to 22 zdarzenia. Liczba prowadzonych agitacji wyborczych wzrosła do 20 - powiedzieli przedstawiciele PKW.
Do czterech wzrosła liczba przypadków wyniesienia karty wyborczej z lokalu komisji, a w jednym przypadku doszło do podarcia karty przez wyborcę na terenie komisji wyborczej.
Było jeszcze jedno zdarzenie, które pokazuje istotną rolę mężów zaufania w procesie wyborczym. W jednej z komisji we Wrocławiu mąż zaufania zauważył, że zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w trakcie stemplowania kart do głosowania dokonał ukrycia 4 sztuk kart w kieszeni wewnętrznej marynarki. Po interwencji męża zaufania karty te wyjął, odłożył na stół. Okazało się, że nie były one ostemplowane - powiedział przedstawiciel PKW.
Do godziny 17:00 głosy w wyborach europejskich oddało 32,51 procent Polaków uprawnionych do głosowania - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.
To absolutny rekord frekwencji, jeśli chodzi o wybory europejskie! 5 lat temu do godziny 17:30 zagłosowało dwa razy mniej uprawnionych do głosowania - dokładnie 16,91 procent.
Za cztery godziny - jeśli nie dojdzie do żadnych zakłóceń - zamknięte zostaną lokale wyborcze w całym kraju. Jeśli nie oddaliście jeszcze głosu - a macie pytania dot. technicznej strony głosowania - zajrzyjcie do naszego poradnika!
W jaki sposób oddać ważny głos? Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jakie dokumenty zabrać na głosowanie? Odpowiedzi znajdziecie TUTAJ! >>>>
Jak informuje PKW frekwencja w miastach jest wyższa, niż na wsiach. W lokalach wyborczych w miastach głosowało 15,08 proc. uprawnionych, na wsiach - 13,35 proc. Dane, które udostępniła PKW, to frekwencja z godziny 12:00.
Polacy chętnie korzystają z możliwości głosowania również za oceanem. Wybierała nie tylko Polonia, ale także Polacy, którzy akurat przebywają w USA na wakacjach lub są w podróży służbowej.