Krzyki, oklaski, protesty i uderzenia w pulpity - tak wyglądało środowe popołudnie w Sejmie. Przegłosowano zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatury Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja twierdzi, że odbyło się to z naruszeniem dobrego obyczaju i prawa.
Uchwały o wyborze przez Sejm pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostały w środę wieczorem opublikowane w Monitorze Polskim. Publikacja uchwał oznacza, że prezydent Andrzej Duda może przyjąć ślubowanie od nowych sędziów TK.
Zbigniew Ziobro oczekuje od prezydenta szybkiego zaprzysiężenia wybranych dziś sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ministra sprawiedliwości takie działanie pozwoli ustabilizować sytuację w Trybunale.
Pytany, czy nowo wybrani sędziowie mogliby już jutro orzekać, odparł, że "jest to możliwe teoretycznie oraz praktycznie".
"Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zwraca się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z apelem o powtrzymanie się od przyjęcia ślubowania od osób wybranych przez Sejm w dniu 2 grudnia 2015 r. na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny skarg dotyczących zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym" - czytamy w specjalnym oświadczeniu rozesłanym do mediów. "Istnieją wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP zarówno przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, jak również ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, jednakże jedynym organem uprawnionym do rozstrzygnięcia tych wątpliwości jest Trybunał Konstytucyjny. Uprawnień takich nie posiada natomiast ani Sejm, ani Prezydent RP" - napisano w dokumencie.
Borys Budka, PO: PiS próbuje udowodnić, że regulamin Sejmu, który jest zwykłą uchwałą, stoi ponad ustawami i konstytucją. Wszelkie działania dotyczące ewentualnego zaprzysiężenia nielegalnie wybranych pięciu sędziów będą deliktem konstytucyjnym i będą grozić bardzo poważnymi konsekwencjami dla osób, które są w to zaangażowane.
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do wyboru sędziów TK stwierdził, że na sali sejmowej został "zaburzony ład demokratyczny". Według lidera PSL w tej sytuacji prezydent powinien zabrać głos w tej sprawie. Wtórował mu poseł Krzysztof Paszyk, który ocenił, że w wyniku wyboru przez Sejm kolejnych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego ta instytucja została "sparaliżowana". De facto dzisiaj rozpoczyna się paraliż tego organu. O skutkach boję się nawet myśleć, bo to niestety zbliża nas w kierunku krajów, do których nie chcielibyśmy chyba równać, a więc Białorusi, Azerbejdżanu, Węgier. To czarny dzień polskiej demokracji - ocenił Paszyk.
Ryszard Petru, Nowoczesna: Teraz wszystko w rękach prezydenta Andrzeja Dudy, tylko on ma możliwość nieprzyjęcia tych ślubowań. Ale wygląda na to, że musi je przyjąć, ponieważ taka jest wola prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Ale patrząc na to, co dzisiaj działo się w Sejmie, spodziewam się, że prezydent jeszcze dziś wieczorem albo jutro rano przyjmie ślubowanie od wybranych sędziów. Sądzę tak dlatego, że wszystkie inne ważne tematy zostały wyrzucone spod obrad, po to, żeby jak najszybciej przeforsować głosowania.
Na razie nie ma oficjalnego komentarza Kancelarii Prezydenta do dzisiejszych wydarzeń w Sejmie. Jedyne, co można usłyszeć to, że Andrzej Duda "analizuje sytuację". Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że teraz prezydent nie zamierza podejmować żadnych decyzji, ale sprawa jest rozwojowa.
PO ewidentnie złamała konstytucję ws. wyboru sędziów TK; PiS próbuje naprawić to, co zepsuła Platforma - powiedziała rzeczniczka rządu Elżbieta Witek odnosząc się do wyboru przez Sejm pięciu sędziów TK zgłoszonych przez PiS. Według niej, trzeba rozmawiać nie o skutkach, ale o przyczynach sytuacji wokół TK. Polacy myślą samodzielnie, patrzą, obserwują, co się dzieje. Mają argumenty jednej i drugiej strony. My pokazujemy - PO złamała konstytucję ewidentnie, i o tym mówią wszyscy - dodała.
Platformiany koniec świata - tak wydarzenia w Sejmie komentuje na blogu nasz dziennikarz Grzegorz Jasiński. Przeczytajcie cały wpis!
Gościem czwartkowego Kontrwywiadu będzie Władysław Kosiniak-Kamysz. Głównym tematem rozmowy będzie z pewnością awantura o Trybunał Konstytucyjny. Zapraszamy do zadawania pytań!
Komentarz naszego dziennikarza.