"Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów" - poinformował szef Komitetu Stałego RM Maciej Berek. Dodał, że projekt wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

REKLAMA

Przychody z tyt. zbycia rodkw trwaych nie bd wchodziy do podstawy naliczania skadki zdrowotnej od przedsibiorcw. Projekt ustawy zaakceptowa dzi, po dugiej dyskusji, Stay Komitet RM i wkrtce projekt trafi na posiedzenie rzdu.Tak, to dalece mniej, ni zadeklarowane...

MaciejBerekOctober 24, 2024

Berek zaznaczył, że nadal trwają rozmowy w gronie ministrów jak posprzątać po Polskim Ładzie i wesprzeć przedsiębiorców. "Rozwiązanie tego nie jest łatwe, ale musimy je znaleźć" - podkreślił Berek.

Wcześniej zmianę przepisów zapowiadał lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Od stycznia nie będzie składki zdrowotnej od środków trwałych, bo to był idiotyzm, wołający w tej głupocie o pomstę do nieba - stwierdził Hołownia.

Sprzedajesz samochód i musisz od tego zapłacić składkę zdrowotną. Czy ten samochód chodzi do laryngologa? Sprzedajesz maszynę i od tej sprzedaży maszyny musisz zapłacić składkę zdrowotną - czy ona chodzi do ginekologa, czy pediatry - wymieniał lider Polski 2050. Poinformował też, że na początku grudnia w Sejmie odbędzie się głosowanie nad budżetem.

W kwietniu 2024 roku minister zdrowia Izabela Leszczyna razem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim przedstawili szerszą propozycję reformy składki zdrowotnej. Zakładała ona nie tylko zniesienie naliczania składki od zbywalnych środków trwałych, ale też zmiany w poziomie składki płaconej przez przedsiębiorców.

W budżecie na 2025 r. zarezerwowano 4 mld zł, które mają wyrównać wpływy do NFZ zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej. Ochrona zdrowia jest finansowana w zdecydowanej większości z wpływów ze składki zdrowotnej. W projekcie planu NFZ na 2025 r. założono, że wpływy ze składek wyniosą ponad 173,1 mld zł (87,5 proc. ogólnej sumy przychodów).