Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, badania genetyczne wykazują, że w Wietnamie, jednym z krajów najbardziej dotkniętych ptasią grypą, choroba ta nie przenosi się z człowieka na człowieka. W samym Wietnamie wirus zabił 13 osób.

REKLAMA

Wywoływana przez wirusa o symbolu H5N1 grypa zmusiła wiele krajów Azji do wybicia milionów sztuk drobiu i w pojedynczych przypadkach zaatakowała również ludzi, doprowadzając do kilkunastu zgonów. Zdaniem WHO, nie powstała dotąd na szczęście taka mutacja wirusa, która byłaby zdolna do łatwego przenoszenia się pomiędzy ludźmi.

Wirus H5N1 zaatakował Wietnam najsilniej, zabijając w tym kraju 13 osób. Wystąpił on również w Korei, Japonii, Tajlandii, Kambodży, Chinach, Laosie i Indonezji. Epidemiolodzy podkreślają, że wirus może wywołać zarażenia wśród ludzi na masową skalę, jeśli uzyska możliwość łatwego przenoszenia się z człowieka na człowieka.

W tym tygodniu eksperci wykryli, iż również ptasie pochodzenie miał wirus, który przyczynił się w 1918 roku do powstania ogólnoświatowej epidemii i śmierci 40 mln osób. Badania wykazały, że mimo tak tragicznych skutków mutacja ówczesnego wirusa była bardzo nieznaczna.

10:45