Przetarg na sprzedaż najważniejszych aktywów Stoczni Szczecińskiej Nowa wygrał United International Trust –poinformował minister skarbu Aleksander Grad. Jest to ten sam inwestor, który w czwartek zakupił majątek Stoczni Gdynia.
Również w tym przypadku inwestor zadeklarował, że kupił te aktywa, aby kontynuować produkcję stoczniową - podkreślił Grad.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Jak dodał, kwotę transakcji i pozostałe szczegóły poda Agencja Rozwoju Przemysłu, która prowadziła przetarg na majątek stoczni. Pytany o zamierzenia inwestora dotyczące zatrudnienia w Stoczni Szczecińskiej, poinformował, że będzie to już zależeć od decyzji nabywcy majątku. Wszyscy pracownicy otrzymują odprawy i pakiety osłonowe, aby inwestorzy spokojnie mogli rozpocząć na nowo nabór pracowników - zaznaczył minister Grad.
Do końca miesiąca stocznie w Gdyni i w Szczecinie mają być zlikwidowane, a wszyscy pracownicy (łącznie ponad 9 tys. osób) zwolnieni. Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, majątek obu stoczni miał zostać sprzedany w otwartym nieograniczonym przetargu. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Nie gwarantowała ona produkcji statków w sprzedanych zakładach.
Przyjęcie i realizacja ustawy są efektem uznania w ub.r. przez Komisję Europejską za nielegalną pomocy finansowej udzielonej przez polski rząd obu stoczniom.