Rząd będzie jedynie prawnym drogowskazem dla firm, które straciły na opcjach walutowych. Przedsiębiorcy nie powinni więc oczekiwać kompleksowych rozwiązań. Gabinet Donalda Tuska przygotuje szczegółową informację o istniejących już przepisach, na podstawie których można dochodzić swoich praw, i analizę niekorzystnych dla przedsiębiorców umów.

REKLAMA

Obecnie nie ma mowy o unieważnieniu umów z bankami czy ustawowym przymusie ich renegocjacji. Firmy same zdecydowały się bowiem na ryzyko.

Decyzja o tym, że to będzie nie z jednym bankiem na wypadek zmian kursowych, tylko że to będzie taka gra o pieniądze, należała do podmiotu gospodarczego, więc trudno, żeby państwo brało na siebie tutaj odpowiedzialność - mówi dziennikarce redakcji ekonomicznej RMF FM Agnieszce Witkowicz minister Michał Boni:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Jak dodał, państwo może jedynie pokazać przedsiębiorcom drogę wyjścia z kłopotów i ewentualnie zaoferować pomoc prawną.

Jak renegocjować umowę z bankiem

Jak dowiedziała się reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka, Komisja Nadzoru Finansowego otrzymuje dziennie nawet kilkanaście próśb o udział w mediacjach pomiędzy firmami, które straciły pieniądze na opcjach walutowych, a bankami. Do KNF zgłaszają się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak wynika z nieoficjalnych informacji naszej reporterki, w mediacjach nie bierze na razie udziału żadna firma z indeksu WIG-20, ani nawet z pierwszej czterdziestki największych spółek giełdowych. Nazwy konkretnych firm nie są jednak znane, bo istotą mediacji jest dyskrecja.

Aby mediacje doszły do skutku, trzeba za nie zapłacić 500 złotych - po 250 wpłaca każda ze stron, ale jeśli uda im się porozumieć dostaną zwrot 70 procent kwoty. Przedstawiciele firmy i banku spotykają się w siedzibie KNF na Placu Powstańców w Warszawie. Towarzyszy im niezależny ekspert, który pełni funkcję mediatora.

Długość rozmów zależy od ich temperatury. Jeśli jest letnia, może skończyć się na jednym spotkaniu. Jeśli gorąca - to na kilku. A jeśli to pożar nie do ugaszenia to… wracamy do punktu wyjścia. Ale jeśli korzystając z centrum mediacyjnego strony dojdą do porozumienia, to porozumienie jest wiążące – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

W tej chwili toczy się już kilka mediacji, które najprawdopodobniej skończą się renegocjacją umów. Ale o całkowitym zniwelowaniu strat przedsiębiorstw - niestety - raczej nie ma co marzyć.

Ile straciły polskie przedsiębiorstwa?

Zdaniem doktora Mariusza Andrzejewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, skala strat spowodowanych niekorzystnymi umowami, jakie z bankami zawierali przedsiębiorcy, może być znacznie większa niż 15 miliardów złotych, jak oficjalnie szacowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Doktor Andrzejewski obliczył, że z naszego kraju za granicę mogło wypłynąć nawet czterdzieści miliardów złotych. Tak naprawdę umowy są zawarte z instytucjami zagranicznymi, a nasze banki, działające w Polsce, były tylko pośrednikami - dodaje:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Opcja walutowa to umowa dająca kupującemu prawo, ale nie zobowiązanie do kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego po ustalonej cenie przed lub w określonym terminie w przyszłości. Kupujący płaci sprzedającemu premię za to prawo.