14 milionów złotych będzie nas kosztowało wprowadzenie nowych banknotów. Na tyle właśnie Narodowy Bank Polski wyliczył wprowadzenie do obiegu w kwietniu przyszłego roku nowych dziesięcio-, dwudziesto-, pięćdziesięcio- i stuzłotówek.

REKLAMA

Od listopada Narodowy Bank Polski zacznie szkolenia dla bankowców. Trzeba nauczyć 4,5 tys. osób, jak rozróżniać nowe banknoty. Od stycznia przyszłego roku natomiast ma ruszyć szeroka kampania informacyjna, tak żeby każdy z nas wiedział, jak wyglądają te nowe banknoty.

Stare banknoty zachowują ważność, aż same się zużyją. Dla nominałów 10 i 20 złotych okres ten jest relatywnie krótki - około półtora roku. W przypadku banknotu 50 zł wynosi on dwa i pół roku, dla nominału 100 zł jest to okres czterech, pięciu lat - wylicza dyrektor Marek Oleś z NBP.

Co się zmieni

Zmiany w banknotach są duże, ale niekoniecznie zauważalne na pierwszy rzut oka. Różnice polegają na dwóch rzeczach. Po pierwsze zmieniły się zabezpieczenia, pojawiły się nowe znaki wodne, w banknotach jest także nowa nitka zabezpieczająca. Zmiany najlepiej będą widoczne w świetle ultrafioletowym.

Oprócz tego zmienił się podpis. Teraz na wszystkich banknotach obiegowych mamy podpis byłej prezes Narodowego Banku Banku Polskiego, a obecnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent zniknęła z tych banknotów i na nowych banknotach pojawił się podpis obecnego prezesa NBP Marka Belki. Nie zmieni się tylko szata graficzna. Na banknotach dalej będą wizerunki królów polskich.

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.

Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera "K" z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.

Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko - insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.

Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.

Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej - lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.

Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej - roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.

Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.