Narodowy Bank Polski pokazał dziś nowe banknoty, którymi będziemy płacić od nowego roku. Nowości ominą tylko "Grubego Króla", czyli banknot o wartości 200 złotych.
Zmiany w banknotach są duże, ale niekoniecznie zauważalne na pierwszy rzut oka. Różnice polegają na dwóch rzeczach.
Po pierwsze zmieniły się zabezpieczenia, pojawiły się nowe znaki wodne, w banknotach jest także nowa nitka zabezpieczająca. Zmiany najlepiej będą widoczne w świetle ultrafioletowym.
Oprócz tego zmienił się podpis. Teraz na wszystkich banknotach obiegowych mamy podpis byłej prezes Narodowego Banku Banku Polskiego, a obecnej Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent zniknęła z tych banknotów i na nowych banknotach pojawił się podpis obecnego prezesa NBP Marka Belki. Nie zmieni się tylko szata graficzna. Na banknotach dalej będą wizerunki królów polskich.
Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o nowych zabezpieczeniach.
Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.
Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.
Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera "K" z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.
Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko - insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.
Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.
Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej - lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.
Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej - roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.
Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.