Program Mieszkanie dla Młodych to nowa forma państwowego dofinansowania zakupu nieruchomości. Dzięki MdM można zasilić zakup mieszkania na kredyt lub uzyskać zwrot części VAT-u przy budowie domu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Podstawowym kryterium jest wiek nabywcy, maksimum 35 lat w roku kalendarzowym korzystania z MdM. W przypadku par, wystarczy że jeden ze współwłaścicieli nie przekracza tego wieku. Inny warunek: żaden z korzystających z MdM nie mógł być w przeszłości właścicielem nieruchomości.
Ograniczenie, które wydaje się poważną wadą programu, dotyczy ceny metra kwadratowego kupowanego mieszkania. Nie może ona być wyższa niż limit określony przez wojewodę. Niestety, w niektórych miastach limity są rażąco niskie w porównaniu z cenami na rynku.
Stawka w tabelach najwyższa jest Warszawie, to około 5800 złotych. Mimo to w stolicy, a także w Krakowie, gdzie ceny transakcyjne są o ponad 1,5 tysiąca zł wyższe niż stawka z tabelki, znalezienie nowego mieszkania, którego zakup kwalifikuje się do wsparcia w ramach MdM może być trudne, możliwe właściwie tylko na peryferiach, gdzie jest gorszy dostęp do przedszkoli, szkół, kultury i handlu. Jednocześnie w mniejszych ośrodkach, limity są wysokie, co sprawi, że w Gorzowie, czy Kielcach, można będzie wybierać z pełnej oferty rynkowej.
Dopłata jest zatem jako 10% ceny opartej na tabeli, a nie tej faktycznie zapłaconej za nieruchomość. Rodziny z dziećmi mogą dostać 15%. Dopłaty dotyczą maksymalnie 50 m2. Jeśli mieszkanie jest większe, to wsparcie tak obejmuje tylko 50m2, a dodatkowe metry są już bez dopłaty.
Ograniczenie dotyczy też metrażu kupowanej nieruchomości. W ramach programu mogą być wsparte zakupy mieszkań do 75m2 oraz domów nie większych niż 100m2. Rodziny wielodzietne mogą sięgnąć po dopłatę przy zakupie mieszkania 85 m2 lub domu 110m2.
Według przepisów, chcąc zachować państwową dopłatę, korzystający z MdM nie będzie mógł kupionego lokalu sprzedać ani wynajmować przez 5 lat. Nie może też nabyć innej nieruchomości, chyba że uzyska ją w spadku. W razie naruszenia tej zasady, trzeba będzie część dopłaty zwrócić.
Suma przeznaczona na program jest ograniczona. W skali pięciu lat obowiązywania programu ma to być ok. 3,5 mld złotych. Pieniądze są podzielone na lata. W tym roku to 600 mln złotych, co wystarczy na ok. 20 tys. kredytów. Kiedy pieniądze się skończą - skończą się dopłaty.
Program mieszkaniowy dotyczy tylko nowych lokali. Innymi słowy - 3,5 mld w ciągu pięciu lat trafi o podatnika poprzez państwowy budżet i za pośrednictwem kupujących - do deweloperów.