Lato się kończy. Dziś pogoda przypomina raczej jesień. Czuć już, że niedługo potrzebne będzie ogrzewanie. Domy ogrzewać można węglem, gazem, olejem, pompami ciepła, panelami itd. Efektywnym i przyjemnym, chociaż dość pracochłonnym, sposobem ogrzewania jest palenie w kominku.
Kominki dzielą się na dwa rodzaje. Powietrzne i z wkładem albo płaszczem wodnym. Te drugie dają znacznie większą efektywność ogrzewania.
Płaszcz wodny to wbudowana w kominek komora z wodą. Palące się drewno ogrzewa wodę, która niesie ciepło do systemu centralnego ogrzewania w domu. Można w ten sposób ogrzewać podłogę, kaloryfery i wodę dla łazienek i kuchni.
Kominek z płaszczem z zewnątrz nie różni się niczym od zwykłego, powietrznego. Zakup płaszcza i jego montaż łączy się jednak z dodatkowymi kosztami. Warto pamiętać, że budowę kominka z płaszczem wodnym najlepiej przewidzieć na etapie projektowania domu, tak by odpowiednio przystosować np. instalacje.
O zaletach kominka z płaszczem wodnym Michał Zieliński rozmawiał z Łukaszem Miką z firmy KRATKI.PL, zajmującej się zakładaniem ogrzewania.
Michał Zieliński: Gdzie znajduje się ten płaszcz?
Łukasz Mika: Płaszcza wodnego nie widzimy tak naprawdę, gdy kominek jest zabudowany. To, na czym się skupiamy, to najczęściej jest żywy ogień w kominku. Z kolei spaliny, których nie widać, ogrzewają wodę w kominku. Płaszcz wodny znajduje się w górnej części kominka i dzięki temu spaliny ogrzewają nam wodę. Taki kominek może zasilać nam instalację centralnego ogrzewania i przygotowywać ciepłą wodę użytkową.
Z jakimi kosztami łączy się budowa płaszcza wodnego? O ile droższy jest taki kominek z płaszczem od kominka takiego samego bez płaszcza?
Należy pamiętać, że aby poprawnie połączyć kominek z płaszczem wodnym z innymi źródłami ciepła w domu, należy wszystko dokładnie dobrać i policzyć. Lista zakupów może więc być większa. Sterownik, pompy, zbiornik buforowy akumulujący nadwyżkę tej energii podwyższają koszt dodatkowo o kilka tysięcy złotych.
Ale dzięki temu wszystkiemu można osiągnąć oszczędności. Jakiej skali są to oszczędności w porównaniem z kominkiem bez płaszcza?
Jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie od 2400 zł do nawet 5000 zł w ciągu jednego roku. Inwestycja zatem zacznie się zwracać mniej więcej po dwóch latach, do pięciu.
A jakie są koszty ogrzewania takim kominkiem z płaszczem wodnym w porównaniu do ogrzewania innymi źródłami energii najbardziej popularnymi, takimi jak gaz czy węgiel?
Przy węglu koszt 1 kWh będzie wynosił ok. 17 gr, przy gazie - 27 gr, zaś przy drewnie to jedynie 14 gr.
Czy można zatem założyć, że te obecne proporcje pomiędzy cenami gazu, węgla i drewna utrzymają się?
Drewno pozostaje cały czas jednym z łatwo pozyskiwanych i przede wszystkim odnawialnych paliw. Stanowi dobre, alternatywne źródło ciepła. Lasów mamy pod dostatkiem i one są na bieżąco i wycinane, i sadzone. Tak więc tendencja rok do roku jest taka, że to cały czas jest najtańsze źródło ogrzewania.
Jak palić w kominku żeby zoptymalizować jego wydajność?
Warto zwrócić uwagę na to, czym palimy. To przede wszystkim suche drewno, maksymalna wilgotność tj. 20%. Do zoptymalizowania tej wydajności polecam elektroniczne regulatory do palenisk, które zarządzają nie tylko kominkiem, ale można je również zintegrować z pozostałymi urządzeniami. Dzięki temu mamy dokładną regulację powietrza w pomieszczeniu.