Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE odwołało pięcioro członków rady nadzorczej największej polskiej spółki energetycznej, a powołało do rady siedmioro nowych, zgłoszonych przez Skarb Państwa. Odwołana została m.in. Janina Goss. To wieloletnia zaufana i bliska przyjaciółka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Na zgromadzeniu zarejestrowano akcje stanowiące 81,4 proc. kapitału zakładowego.
Walne zgromadzenie odwołało z rady Janinę Goss, Artura Składanka, Mieczysława Sawaryna, Tomasza Hapunowicza i Radosława Winiarskiego. Za ich odwołaniem padło niemal 81 proc. głosów zarejestrowanych na walnym.
Na ich miejsce powołano Elżbietę Niebisz, Eryka Kosińskiego, Małgorzatę Banasik, Andrzeja Rzońcę, Sławomira Patyrę, Andrzeja Sadkowskiego oraz Andrzeja Kozyrę. Cała siódemka została zgłoszona przez Skarb Państwa. Za powołaniem z dniem 1 lutego każdego z kandydatów do rady głosowało ponad 92 proc. zarejestrowanych na walnym głosów.
Zgodnie ze statutem spółki, Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania oraz odwoływania jednego członka rady nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki.
Minister aktywów skorzystał z tego uprawnienia 29 grudnia 2023 r., odwołując z rady Zbigniewa Gryglasa, a 25 stycznia powołując na jego miejsce Michała Domagałę.
Na stanowisku pozostała także przewodnicząca rady Anna Kowalik. Wobec zmian rada nadzorcza PGE liczy obecnie dziewięć osób.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce; dostarcza energię i ciepło ponad 5,6 mln klientom. Jednostki wytwórcze Grupy PGE wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. PGE jest spółką akcyjną, w której Skarb Państwa ma prawie 61 proc. akcji.
Janina Goss ma 80 lat. Jest radcą prawnym, absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1990-2003 była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, a od 1991 do 2003 r. radcą prawnym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.
W latach 2009-2010 była członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia, a w latach 2006-2009 zasiadała w radzie nadzorczej TVP, pełniąc w tym czasie okresowo funkcję przewodniczącej rady. W 2012 r. została członkinią zarządu firmy Srebrna sp. z o.o., a na początku 2023 roku trafiła do rady nadzorczej Orlenu.
Janina Goss jest uważana za szarą eminencję Prawa i Sprawiedliwości. Jak napisała "Gazeta Wyborcza" w 2019 roku, ma ona mieć "nieograniczony dostęp do ucha Kaczyńskiego", a nawet "swój pokój w partyjnej centrali przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie".
Od wielu lat związana jest z rodziną Kaczyńskich, matkę prezesa PiS miała poznać jeszcze na planie filmu "O dwóch takich, co ukradli księżyc", w którym jako dzieci zagrali Lech i Jarosław. W 2014 roku Jarosław Kaczyński ujawnił, że pożyczył od Janiny Goss 200 tys. złotych na leczenie chorej matki.
13 grudnia została także odwołana z rady nadzorczej Orlenu.