"Wszyscy wiedzieli i wszystko mają nagrane służby specjalne" – tak działaniach resortu spraw zagranicznych w kontekście afery wizowej mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Michał Szczerba poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej komisji ds. afery wizowej, która rozpocznie swoją działalność 6 lutego. "My dostaniemy dostęp do akt prokuratorskich. To będzie 120 tomów" – oświadczył polityk. Szczerba ujawnił także, że na liście świadków do przesłuchania jest Mariusz Kamiński. "Kamiński nadzorował służby, które przyglądały się temu, że ten proceder korupcyjny się rozwijał" – argumentował. "Na krótkiej liście nazwisk osób, które będą przesłuchane, będzie także Piotr Wawrzyk" - dodał poseł.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Michał Szczerba na antenie Radia RMF24 wyjaśnił, dlaczego tak istotne jest przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przez komisję śledczą ds. afery wizowej.
Mariusz Kamiński nadzorował służby, a te służby jak głupiec przyglądały się temu, że ten proceder korupcyjny się rozwijał. To trwało od wiosny 2021 r., przez cały 2022 r. i 2023 r. Tylko stawki się zmieniały. Najpierw było 15 tys. zł za wizę, później było 50 tys. zł za wizę. Brali (te pieniądze - przyp. red.) ludzie, którzy byli w najbliższym otoczeniu kierownictwa PiS-u i kierownictwa MSZ-u - argumentował.
Po 8 latach niegospodarności, wyprzedaży majątku narodowego, czego przykładem jest Lotos i Rafineria Gdańska, trzeba zrobić pierwsze, wiosenne porządki w spółkach Skarbu Państwa - mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Michał Szczerba.
Docelowym zadaniem jest to, co obiecywaliśmy w czasie kampanii wyborczej, czyli przeprowadzenie konkursów (na prezesów - przyp. red.) - wyjaśnił poseł KO i przewodniczący sejmowej komisji ds. afery wizowej. Tak się dzieje chociażby w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy też w CPK. Tam są czasowo oddelegowani członkowie rady nadzorczej do kierowania spółką. Natomiast w perspektywie najbliższych miesięcy będą w tych instytucjach przeprowadzane konkursy (na prezesów - przyp. red.) - dodawał polityk.
Jeżeli słyszę, że Daniel Obajtek ma być kandydatem do parlamentu Europejskiego to myślę, że on na pewno nie chce być europarlamentarzystą, on chce mieć immunitet. To jeden z przykładów polityków, prezesów, którzy swoją odpowiedzialność będą próbowali schować - mówił Szczerba.
Wszyscy, którzy byli zatrudniani w czasach Zjednoczonej Prawicy, muszą czuć się zagrożeni? - dopytywał swojego gościa Tomasz Weryński. Nie muszą się czuć zagrożeni ci, którzy zachowywali się przyzwoicie - odpowiadał Szczerba.
Na mój nos w tej sprawie musi być jakieś drugie dno. W tej sprawie muszą być jakieś mechanizmy korupcyjne - mówił w kontekście sprzedaży Lotosu Michał Szczerba. Poseł KO jest przekonany, że doszło do naruszenia prawa. Dzisiaj wiemy, że ten majątek był wart o wiele więcej. Straciliśmy my, straciło polskie bezpieczeństwo - stwierdził polityk.
W programie padło też pytanie o wybory samorządowe. Koalicja Obywatelska wbrew przewidywaniom, nie wystartuje w nich wspólnie z Lewicą.
Ja byłem zwolennikiem pójścia Koalicji 15 października. W tym momencie moglibyśmy osiągnąć wynik 60 proc., może nawet więcej. Kwestia tego, czy będziemy w stanie zbudować koalicję sejmikową byłaby oczywista - mówił Szczerba. My mamy swoich kandydatów na prezydentów miast. Ja sobie nie wyobrażam czegoś takiego, że ktoś powie: będziemy w koalicji, ale przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu, który jest naszym prezydentem, naszą twarzą, świetnym gospodarzem mojego miasta - Warszawy - dodał Szczerba.
Tomasz Weryński pytał Michała Szczerbę także o zamrożenie cen energii - czy zostanie ono przedłużone?
Zrobiliśmy półroczny okres przejściowy. Minister finansów prowadzi analizy, sprawdzi na ile te mechanizmy pomocy dla gospodarstw domowych, samorządów i firm mają być utrzymane i w jakiej skali. Nie ma tych decyzji w tym momencie - powiedział Szczerba.