Gazoport powstanie w Świnoujściu - ogłosił zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. To do tego portu będą zawijać statki z gazem. Gazoport ma uniezależnić Polskę od dostaw surowca z Rosji. PGNiG planuje, że terminal rozpocznie pracę w 2011 r.
W szranki o inwestycję stanęły dwa miasta – Świnoujście i Gdańsk. Wybrano to pierwsze - gazoport jest szansą na wyrwanie z marazmu świnoujskiego portu, w którym ciągle spada ilość przeładunku węgla. Realizacja inwestycji oznacza także większy ruch statków.
„To pierwsza tak prestiżowa inwestycja w powojennych dziejach tych ziem” – tak na informację o decyzji PGNiG zareagował Robert Krupowicz, wojewoda zachodniopomorski. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Pawła Żuchowskiego:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Gazoport jest jednym z projektów, który ma uzależnić Polskę od gazu ze Wschodu. Koszt inwestycji to 400-600 milionów euro.
Gazoport to specjalny terminal, który pozwala odbierać gaz transportowany statkami. Gaz, który przewożony jest w stanie skroplonym pod wpływem niskiej temperatury, w gazoporcie jest „rozmrażany” i wpuszczany do głównych gazociągów.