Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, zrezygnowały ze wszelkich hamulców by tylko wygrać przetarg na samolot wielozadaniowy dla Polski. Założenie było takie, że skoro Polska zdecyduje się na F-16, pozostałe kraje, które weszły i wejdą do NATO, pójdą w jej ślady - tak o przetargu wygranym przez Lockheed Martin pisze „The New York Times”.

Dziennik przypomina polityczny kontekst wyboru myśliwców F-16, podkreślając, że umacnia on więzi USA i Polski w delikatnym okresie pogłębiających się rozbieżności między Waszyngtonem a jego zachodnioeuropejskimi sojusznikami.

Polacy, co zrozumiałe, są zadowoleni z warunków przetargu - pisze gazeta. Równocześnie zadaje jednak kilka bardzo istotnych pytań. Po pierwsze czy Polskę, której gospodarka jest w najgorszym od 13 lat stanie stać na tak "wymyślną i nowoczesną technologię wojskową"?

F-16: Dane techniczne

F-16: Galeria

Po drugie „The New York Times” zgłasza wątpliwości czy warunki dotyczące oferty offsetowej, przedstawionej przez Amerykanów, rzeczywiście zostaną spełnione w takim kształcie, w jakim znalazły się na papierze. Wart 3 mld dol. pakiet offsetowy przewiduje między innymi składanie silników F-16 w Polsce, inwestycje w nasze huty stali i stocznie oraz stworzenie spółek zajmujących się nowoczesną technologią. Dziennik zauważa jednak, że wszystkie kontrakty zbrojeniowe zawierane w ostatnich latach zawierają podobne obietnice.

Kto bardziej skorzytsta na przetargu?

17:45