"Elektroniczny koncern Apple wart więcej niż Polska". To zaskakujący tytuł jednego z artykułów brytyjskiego dziennika "Daily Mail". Gazeta powołuje się na notowania giełdowe.

REKLAMA

"Daily Mail" dowodzi, że Polska warta jest 497 miliardów dolarów, a koncern komputerowy Apple o trzy miliardy więcej. Założony przez Steve'a Jobsa gigant z Doliny Krzemowej to trzecia firma, która przekroczyła magiczną granicę połowy tryliona dolarów.

Zaskakujący jest sposób przekazania czytelnikom danych o wartości Apple'a. W dalszej części artykułu dowiadujemy się już drobniejszym drukiem, ze amerykański producent komputerów wart jest więcej niż PKB takich krajów jak Belgia, Szwecja, Arabia Saudyjska i Tajwan. Znany z ultrakonserwatywnych poglądów "Daily Mail" już nie raz poświęcał na swych łamach wiele miejsca Polsce i Polakom. Najczęściej narzekał na tych, którzy osiedli się na Tamizą.

Firma, która ukształtowała światowy rynek nowych technologii

Apple założył w 1976 roku Steve Jobs wraz ze swoim kolegą Steve'em Wozniakiem. Pierwsze komputery składali w garażu, Apple I kosztował dokładnie 666 dolarów i 66 centów. Steve Jobs opuścił Apple na kilka lat. W połowie lat 90-tych wrócił jednak do firmy, co było dla Apple początkiem nowej ery wielkich sukcesów.

Firma pierwszy raz zrewolucjonizowała rynek komputerów wprowadzając do sprzedaży w 1984 roku pierwszy komputer osobisty - Macintosha. Później - już po powrocie Jobsa do Apple, był pierwszy iMac, kolorowy monitor, w którego wnętrzu umieszczono cały komputer. Później przyszedł czas na iPoda, najpopularniejszy odtwarzacz plików muzycznych na świecie. W 2003 roku wystartował iTunes - internetowy sklep z muzyką, filmami i książkami, który zrewolucjonizował rynek muzyczny i sposób, w jaki korzysta się z multimediów. Największą sławę przyniósł jednak firmie iPhone - połączenie telefonu, iPoda i mikrokomputera z dostępem do sieci.