Steve Jobs nie żyje. Apple na swojej stronie umieścił komunikat: "Apple straciło genialnego wizjonera i twórcę, a świat wspaniałego człowieka. Ci z nas, którzy mieli szczęście poznać Steve'a, pracować z nim, żegnają wyjątkowego przyjaciela i nauczyciela, który był dla wszystkich źródłem nieustającej inspiracji. Steve zostawia po sobie firmę, której nie mógł stworzyć nikt inny. Jego duch zawsze będzie fundamentem Apple".
Odszedł wizjoner, który był na tyle szalony, że wierzył, iż może zmieniać świat. I rzeczywiście to robił. Steve Jobs założył Apple z kolegą Stevem Woźniakiem. Pierwsze komputery składali w garażu, Apple I kosztował dokładnie 666 dolarów i 66 centów. To tam powstał komputer z myszką i tam zaczęło się "inne myślenie". "Think Different" to hasło reklam Apple. Do pierwszej z nich głosu użyczył sam Steve Jobs:
Steve Jobs opuścił Apple na kilka lat. W tym czasie założył inną firmę, Pixar, która dzisiaj jest najsłynniejszą wytwórnią komputerowych filmów animowanych. Na szczęście wrócił do Apple, które wtedy było podupadającą firmą i wtedy dopiero zaczęła się nowa era. Nie tylko w historii Apple. Firma z Cupertino najpierw zrewolucjonizowała rynek komputerów wprowadzając do sprzedaży w 1984 roku pierwszy komputer - Macintosh. Później był pierwszy iMac, kolorowy monitor, w którego wnętrzu umieszczono cały komputer. Od tego momentu było wiadomo, że firma będzie dbała także o to, jak jego produkty wyglądają. Później przyszedł czas na iPoda, do tej pory najpopularniejszy odtwarzacz mp3 na świecie. Większość producentów zaczęła go kopiować. W 2003 roku wystartował iTunes - internetowy sklep z muzyką, filmami i książkami, który całkowicie zrewolucjonizował rynek muzyczny i sposób, w jaki korzysta się z multimediów. Największą sławę przyniósł jednak firmie iPhone - połączenie telefonu, iPoda i mikro komputera z przeglądarką internetową i dostępem do sieci. Wtedy były już smartfony, ale Apple wymyślił je na nowo. Zobaczcie tę prezentację:
Steve Jobs w swojej najlepszej formie. Opowiada, że czekał 2,5 roku na chwilę, w której mógł zaprezentować iPhona. Twierdził też, że ten telefon wyprzedza wszystkie inne o 5 lat ! I wcale się wtedy nie mylił. Najnowsze wyniki sprzedaży pokazują, że sprzedaż iPhona rok do roku rośnie o 120 proc...
W 2010 roku przyszedł czas na iPada. Wiele osób pytało wtedy: do czego nam takie urządzenie ? Mało kto wiedział wcześnie do czego służy tablet. A dzisiaj sprzedaż tej kategorii produktów rośnie najszybciej, a wielu producentów kopiuje iPada, tyle, że ich urządzenia wciąż nie mogą się z nim równać...
Steve Jobs niesłychanie dbał o wygląd i sposób działania urządzeń Apple. Bardzo ważne było dla niego, aby ich obsługa była bardzo prosta. I to mu się udało. Komputery, iPody, iPhony i iPady nie mają rozbudowanych instrukcji obsługi. Każdy z nich jest tak zaprojektowany, że po włączeniu każdy po prostu zaczyna ich używać. Wielu mówi, że to podstawowa i najważniejsza zasługa gadżetów Apple: po prostu bezproblemowo działają. A do tego są ładne :) Owszem nie należą do najtańszych, ale nie ma nikogo, kto zaprzeczyłby, że miały i mają ogromny wpływ na rozwój technologii. To właśnie Apple wyznaczał kierunki innym producentom. I to, że teraz HTC, czy Samsung produkują tak udane telefony i tablety, a Google stworzył tak zaawansowany i prosty w obsłudze system Android również zawdzięczamy Apple. Wiele osób wytyka firmie, że ich produkty są drogie, ale nikt nie zaneguje tego, że bez Apple wielu z używanych przez nas na co dzień urządzeń po prostu by nie było.
Jedno z ciekawszych wystąpień Steve'a Jobsa zarejestrowano na Uniwersytecie Stanford w 2005 roku. To właśnie tam Jobs opowiedział o tym, dlaczego nie skończył College'u, jak stracił pracę w Apple, mimo, że sam założył tę firmę oraz o tym jak do niej wrócił. Mówi tam także o swojej chorobie, którą wtedy wydawało się, że udało mu się pokonać. Mówił też do studentów między innymi: Wasza praca wypełni sporą część waszego życia. Jedynym sposobem, by być z niej naprawdę zadowolonym, jest robienie czegoś, co według was będzie doskonałą pracą. A jedynym sposobem na znalezienie doskonałej pracy jest kochanie tego, co się robi. Więc jeśli jeszcze tego nie znaleźliście, nie przestawajcie szukać. Nie rezygnujcie....
Jobs mówi też o tym jak zdiagnozowano u niego raka, jak usłyszał od lekarzy, że zostało mu od 3 do 6 miesięcy życia i żeby wrócił do domu i zaczął porządkować swoje sprawy. Później przeszedł operację i wydawało się, że wszystko jest dobrze.
Warto zobaczyć, co wtedy miał do powiedzenia Steve Jobs, na mnie to wystąpienie wywarło ogromne wrażenie....
Jak teraz poradzi sobie Apple? Ja bym się o nich nie martwił. Na najbliższe kilka lat mają pewnie przygotowane nowe produkty i usługi, którymi postarają się nas zaskoczyć. Jednak będzie im coraz trudniej, bo inni przyspieszyli kroku w technologicznym wyścigu.
Steve Jobs chorował na raka od kilku lat. Jakiś czas temu przeszedł przeszczep wątroby. W styczniu musiał pójść na zwolnienie lekarskie. W sierpniu zrezygnował z fotela szefa Apple. Zmarł 5 października 2011.
"Ci którzy są na tyle szaleni, by wierzyć, że mogą zmieniać świat, rzeczywiście to robią."
Dzięki, Steve.