Zachwyca swoim wyglądem, przeczy prawom fizyki i wychodzi poza wszelkie schematy. Ma 25 m długości, 19 m szerokości i 3 m głębokości. Akwedukt Veluwemeer w Holandii to jedno z najbardziej zaskakujących rozwiązań inżynieryjnych na świecie. Pozwala on na przepływ wody nad autostradą N302, a tym samym umożliwia swobodne kursowanie statków.
Akwedukt Veluwemeer został wybudowany w 2002 roku. Z tradycyjnym budownictwem ma niewiele wspólnego. Zamiast popularnego rozwiązania, inżynierowie stworzyli przeprawę wodną, która umożliwia ciągły ruch łodzi na jeziorze - a jednocześnie nie zakłóca ruchu samochodowego. Ten niezwykły most wodny zakłada poruszanie się aut pod powierzchnią wody.
Akwedukt ma 25 metrów długości, 19 szerokości i 3 głębokości. Autostrada N302, która przez niego przebiega i łączy dwie prowincje: Flevoland i Gelderland, ma dwa pasy ruchu i ścieżkę rowerową. Według statystyk przejeżdża tędy średnio 28 tys. samochodów dziennie.
To niecodzienne rozwiązanie inżynieryjne zapewnia bezpieczny i nieprzerwany ruch drogowy, wspiera zrównoważony rozwój i chroni naturalne środowisko, a jednocześnie odpowiada na potrzeby mieszkańców i turystów.
Dla wielu miłośników architektury to punkt obowiązkowy na mapie Holandii. Widok z niego jest naprawdę spektakularny.