Naukowcy być może odkryli jedną z tajemnic Stonehenge. Dowodzą, dlaczego słynny kamienny krąg stanął właśnie w tym miejscu - nieopodal miasta Salisbury w południowej Anglii.
Na terenie prywatnej posiadłości nieopodal Stonehenge uczeni odkryli ciepłe źródła, w których woda, bez względu na porę roku, utrzymuje stałą temperaturę. Ich zdaniem, takie miejsca skłaniały neolitycznego człowieka do zakładania w ich pobliżu osad. Były one także naturalnym magnesem dla zwierzyny.
Wykopaliska prowadzone w pobliżu źródeł odkryły również ślady kulinarnej działalności człowieka sprzed 8 tysięcy lat. Archeolodzy znaleźli tam, między innymi, fragmenty żabich udek i kości tura. W pobliżu miejsca, gdzie powstało Stonehenge jadano również dziczyznę z orzechami, łososia, a na deser borówki.
Słynny, kamienny krąg znajduje się nieopodal miasta Salisbury w południowej Anglii. Jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych i obiektem kultu Druidów. Przeznaczenie głazów Stonehenge do dziś nie zostało w pełni wyjaśnione. Najprawdopodobniej były one związane z kultem księżyca i słońca.
(mal)