Stonehenge powstało ok. 3000 r. p.n.e., czyli 500 lat wcześniej, niż do tej pory sądzono – ustalili brytyjscy naukowcy. Przybliżony czas powstania olbrzymiego kamiennego kręgu ustalili na podstawie badań znalezionych tam ludzkich szczątków.
Ekipa naukowców pod kierunkiem profesora Mike'a Parkera Pearsona z University College w Londynie po raz pierwszy szczegółowo przebadała ponad 50 tysięcy fragmentów kości ludzi pierwotnie pochowanych w najstarszej części obiektu. W latach 20. ubiegłego wieku szczątki złożono w innym miejscu i od tego czasu nie przywiązywano do nich większego znaczenia. Naukowcy twierdzili bowiem, że lepsze efekty może przynieść badanie kamiennych bloków, z których zbudowanych jest krąg.
Pearson przekonany jest, że zanim zbudowano słynne kamienne kręgi, przez co najmniej 200 lat miejsce służyło do pochówków. Najprawdopodobniej chowano tam politycznych i religijnych przywódców wraz z członkami rodzin.
Według najbardziej rozpowszechnionej teorii Stonehenge było rodzajem prehistorycznego kalendarza słonecznego. Inni sądzą, że miejsce służyło celom rytualnym, było uznane za święte bądź mające moc uzdrawiania.
(MN)