Kilkanaście polskich miast jest już w Google Street View. Ta usługa to część map Google. Dzięki niej można wybrać się na wirtualny spacer ulicami Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Sopotu. My już znaleźliśmy siedzibę naszej redakcji - zapraszamy na trójwymiarową wycieczkę po Kopcu Kościuszki. Zwróćcie uwagę na tajemniczego mężczyznę z rowerem przed wejściem do Radia. Czy wiecie, kto to jest?

REKLAMA

Specjalnie oprzyrządowane samochody firmy Google przez kilka miesięcy fotografowały największe miasta w naszym kraju. Nie było to łatwe - zbieranie materiału uzależnione było przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Zdjęcia robiono przy odpowiednim oświetleniu, w dni słoneczne i bez opadów. Kolejne kilka miesięcy fotografie były poddawane obróbce technologicznej, podczas której zamazywano między innymi twarze znajdujących się na zdjęciach osób i numery rejestracyjne samochodów.

Do tej pory w Google Street View dostępna była tylko ulica Piotrkowska w Łodzi. Słynny deptak zwyciężył w plebiscycie "Patrzcie, Polska". Pokonał czternastu silnych konkurentów - np. zamek w Malborku, krakowski Rynek czy wrocławski Ostrów Tumski. Teraz do Piotrkowskiej dołączyły największe polskie miasta.

Zagadka: mężczyzna z rowerem

Można więc zobaczyć także Kraków i Kopiec Kościuszki, gdzie znajduje się siedziba radia RMF FM oraz portalu RMF24. Widać m.in. wejście i tajemniczego mężczyznę z rowerem. Na naszym profilu na Facebooku zadaliśmy Wam pytanie, kim jest ten zagadkowy osobnik. Propozycji było wiele: Darek Maciborek, Marcin Jędrych, Daniel Dyk, duch Michaela Jacksona lub Jacek Soplica - to tylko niektóre z nich.

To niestety nie były prawidłowe odpowiedzi. Mężczyzna z rowerem to prezenter Faktów Bogdan Zalewski, który przyjechał do pracy na dwóch kółkach i właśnie wkraczał do siedziby radia, gdy samochód Google fotografował okolice Kopca Kościuszki.

Zobacz fan page RMF24 na Facebooku

Jak działa Google Street View

Żeby zobaczyć w Google Street View dany punkt, musicie wejść na maps.google.pl, wpisać adres, a potem przeciągnąć myszką żółtego ludzika w odpowiednie miejsce na mapie. Potem możecie się już rozglądać i spacerować do woli. Wzdłuż ulic wyświetlane są linie pomocnicze wskazujące możliwy kierunek dalszego poruszania. Zapraszamy na wirtualną przechadzkę po Kopcu Kościuszki i fortach, w których znajduje się siedziba RMF FM i RMF24:


Wyświetl większą mapę

Google Street View - funkcja Google Maps i Google Earth, która zapewnia panoramiczne widoki z poziomu ulicy i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części miasta. Funkcja ta jest dostępna od dnia 25 maja 2007 i początkowo obejmowała tylko pięć amerykańskich miast. Do grudnia 2009 dołączyły zdjęcia wielu miejsc w następujących krajach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Meksyk, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Tajwan, Singapur, Australia i Nowa Zelandia.

Warszawa - Pałac Prezydencki
Molo w Sopocie
Kraków - Katedra Wawelska
Kraków - Kościół Mariacki
Warszawa - Zamek Królewski
Warszawa - Pałac Kultury i Nauki
Rynek we Wrocławiu

Nie obyło się oczywiście bez kontrowersji. Zdarzały się już bowiem przypadki, że luksusowe wille, których zdjęcia zostały umieszczone na tych stronach internetowych, były później okradane. Samochody Google fotografowały także czasem ludzi w kompromitujących sytuacjach - wychodzących z sex shopu, wymiotujących czy opalające się topless kobiety. W RMF FM informowaliśmy ostatnio o bezprecedensowym procesie we Francji. Obywatel tego kraju pozwał internetowego giganta do sądu, bo został sfotografowany, kiedy załatwiał potrzebę fizjologiczną w zaciszu własnego ogródka. Udało mu się wywalczyć usunięcie zdjęcia.

W Polsce też pojawiły się problemy. Jeden z samochodów w Warszawie zatrzymała straż miejska. Wyłapał to jeden z internautów, który dał nam znać na naszym profilu na Facebooku.