Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkały się w sobotę ze studentami protestującymi przeciwko sprzedaży nieczynnego akademika „Kamionka”. Przedstawiciele uczelni poinformowali o postępach w rozmowach. Zapowiedziano również kolejne spotkania.

Spotkanie delegacji protestujących i władz UJ odbyło się w sobotę w Collegium Novum. Wziął w nim udział również rektor prof. Jacek Popiel. Głos po spotkaniu zabrał rzecznik prasowy UJ Adam Koprowski, który powiedział, że "udało się poczynić postępy w rozmowach".

"Doprecyzowano postulaty protestujących i ustalono, że w poniedziałek 20 maja odbędzie się spotkanie władz UJ z protestującymi na miejscu w ‘Kamionce’ oraz że przygotowana zostanie pisemna odpowiedź na postulaty sformułowane przez protestujących w liście otwartym" - poinformował w oświadczeniu.

O sprawie okupacji "Kamionki" pisaliśmy tutaj.

Okupacja nieczynnego akademika

50 studentów z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza" okupuje budynek, tłumacząc to brakiem zgody na sprzedaż w obliczu kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Kryzys mieszkaniowy w Krakowie jest palący - ceny wynajmu rzędu 1500 zł za pokój jednoosobowy są już normą" - stwierdzili prowadzący konto "Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej".

Dodali, że "akademiki oferują prawie trzykrotnie tańsze zakwaterowanie, zapewniając jednocześnie spokój i stabilność".

Władze uczelni podają, że na decyzję z 2018 roku o sprzedaży budynku miały wpływ uwagi studentów dotyczące oddalenia akademika od uczelni, a także konieczność przeprowadzenia w nim kosztownego remontu. Uniwersytet w ubiegłym tygodniu przesłał mediom oświadczenie, które mówi, że w związku z prośbą grupy studentów, trwa analiza potencjalnej możliwości przeprowadzenia modernizacji we wspominanych nieruchomościach, "która zapewniłaby odpowiedni standard zakwaterowania".

Protestujący narzekają na owocność rozmów z władzami UJ i samorządem studenckim. Twierdzą, że ich postulaty nie były traktowane poważnie. 

Decyzja o sprzedaży zespołu domów studenckich "Kamionka" została wyrażona w uchwale Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w styczniu 2018 r. Pieniądze ze sprzedaży tych nieruchomości miałyby być przeznaczone na budowę nowego akademika dla studentów na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.