„Pewność naszego bezpieczeństwa opieramy na tym, co mówią służby. Nie mamy zagrożenia terrorystycznego, chociaż mamy pełną świadomość tego, co dzieje się na zachodzie Europy, a tam sytuacja jest groźna. Pytanie, czy Polska jest terenem, który będzie atrakcyjny dla terrorystów’ – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szef MSWiA Mariusz Błaszczak. „Na posiedzeniu RCB rozmawialiśmy o podniesieniu stopnia zagrożenia terrorystycznego w Polsce, ale dziś nie ma do tego warunków i przesłanek” – zdradza minister. „Polska nie ma problemów, które ma zachód Europy - nie mamy dzielnic, do których nie zapuszcza się policja, nie mamy dzielnic, w których obowiązuje szariat” – dodaje. Pytany o ustawę antyterrorystyczną odpowiada: „Jest gotowa, a jutro odbędzie się ostatnie posiedzenie zespołu antyterrorystycznego”. Szef MSWiA dodaje, że „wszystko będzie w niej wzbudzać kontrowersje, bo opozycja jest zakodowana na nie”. Błaszczak uważa, że Polska musi być stanowcza jeśli chodzi o kolejne fale migrantów. „Polska nie może popełniać błędów, które popełnił zachód Europy dziesiątki lat temu. Należy brać przykłady z innych państw, np. z Australii, która zahamowała proces napływu emigrantów w 2013 roku” – uważa gość RMF FM. Wizy dla wszystkich obywateli państw muzułmańskich? „Na pewno wzmocnienie granic. Wysyłamy naszych strażników granicznych, żeby uszczelnić granice zewnętrzne Unii Europejskiej i dalej będziemy to robić” – zapowiada minister. „Pomagajmy uchodźcom tam, gdzie oni są uchodźcami” – mówi Mariusz Błaszczak.

Pytany o likwidację Biura Ochrony Rządu, odpowiada: "Czekają nas wyzwania - Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO - żadne tego rodzaju decyzje nie będą oczywiście przed nimi podejmowane". A po ŚDM i szczycie? "Zmiany będą następować. Rząd premier Szydło to rząd dobrej zmiany" - mówi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem "nowe kierownictwo BOR przyszło do stajni Augiasza i tę stajnię czyści".

Konrad Piasecki: W RMF FM i na RMF24.pl minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Dzień dobry, witam.

Mariusz Błaszczak: Dzień dobry.

Panie ministrze, na czym rządzący opierają swą pewność, że Polska i jej obywatele są bezpieczni?

Opieramy swą pewność na tym, co donoszą służby.

A służby donoszą, że zagrożenie terrorystyczne nas nie dotyczy?

Rzeczywiście, nie mamy zagrożenia terrorystycznego, chociaż oczywiście mamy świadomość pełną tego, co dzieje się na zachodzie Europy.

Bo też mamy świadomość chyba tego, że zagrożenie może pojawić się w ciągu 2 godzin, które wystarczą, żeby terrorysta z Brukseli na przykład przyleciał do Warszawy.

Cytat

Sytuacja jest groźna na zachodzie Europy

Rzeczywiście sytuacja jest groźna na zachodzie Europy. Pytanie czy Polska jest takim terenem, który będzie dla terrorystów atrakcyjny.

Czyli to poczucie bezpieczeństwa jest budowane w dużej mierze na tym, że uznajemy się za mało atrakcyjny cel, mówiąc wprost?

My nie mamy takich problemów, jakie są na zachodzie Europy. Takim charakterystycznym obrazem co się dzieje w Brukseli jest fakt, że kiedy został aresztowany przez służby specjalne i policję jeden z tych bandytów, terrorystów, to ci funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami przez młodych ludzi w dzielnicy arabskiej w Belgii, w Brukseli.

Czyli nie mamy problemów, bo nie mamy społeczności muzułmańskich, a w każdym razie nie mamy społeczności muzułmańskich tak skonsolidowanych i tak dużych jak są np. w Brukseli.

Nie mamy dzielnic, do których nie zapuszcza się policja, nie mamy dzielnic, w których nie obowiązuje prawo danego kraju, tylko obowiązuje szariat, no i trzeba zrobić wszystko żeby w Polsce tak nie było.

A ile mamy pewności, że mieszkający w Polsce muzułmanie - a ich liczy się na 20-25 tysięcy - są lojalni wobec państwa polskiego?

No na pewno mamy pewność co do potomków polskich Tatarów, to są lojalni obywatele Rzeczypospolitej.

No tak, ale ja mówię o przybyszach dużo późniejszych. Z Czeczenii, z Bliskiego Wschodu, z Północnej Afryki. Bo są przecież tacy i w Polsce.

Zawsze jest sprawa skali. Tych przybyszów nie ma w Polsce dużo, no i jest sprawa oczywiście służb - a więc policji, służb specjalnych - które czuwają nad bezpieczeństwem.

Inwigilują ich?

Wie pan, to jest tak, że zapewniają bezpieczeństwo.

Na ile poważnie brano wczoraj pod uwagę podniesienie stopnia zagrożenia terrorystycznego w Polsce?

Cytat

Nie ma takich warunków, więc w związku z tym nie ma sensu podnoszenia stopnia bezpieczeństwa

Żeby podnieść stopień bezpieczeństwa muszą być spełnione konkretne warunki. Nie ma takich warunków, więc w związku z tym nie ma sensu podnoszenia stopnia bezpieczeństwa.

Ale zastanawiano się nad tym wczoraj? Rozważano taki wariant?

Ależ rozmawialiśmy o wszystkim...

Uznano, że nie jest to potrzebne.

Nie ma przesłanek do wprowadzenia wyższego stopnia zagrożenia.

A czy pan, panie ministrze, czy Polska generalnie, ma jakąś dobrą i prostą receptę na falę terroryzmu, który dotyka Europę?

Cytat

Nie możemy popełniać tych błędów, które popełnił zachód Europy dziesiątki lat temu. To jest pierwsza refleksja. Druga refleksja, to jednak bardzo wyraźna i stanowcza reakcja na kolejne fale migracji

Prosta recepta... Na pewno jeżeli chodzi o Polskę samą, to my nie możemy popełniać tych błędów, które popełnił zachód Europy dziesiątki lat temu. To jest pierwsza refleksja. Druga refleksja, to jednak bardzo wyraźna i stanowcza reakcja na kolejne fale migracji, których prawdopodobnie spodziewamy się. 

Ta stanowcza reakcja to jest jaka? Zapewne odbędzie się, czy będą odbywały się kolejne spotkania ministrów spraw wewnętrznych, w reakcji na to, co wydarzyło się wczoraj w Brukseli. Czy na przykład Polska będzie opowiadać się za wprowadzeniem wiz dla wszystkich obywateli państw muzułmańskich, którzy chcą przyjechać do Europy? I nie mówię tu o uchodźcach, którzy przybywają oczywiście bez wiz, ale tych, którzy legalnie chcieliby przylecieć do Europy.

Na pewno wzmocnienie granic, i my tu jesteśmy konsekwentni. Wysyłamy naszych strażników granicznych, żeby uszczelnić granice zewnętrzne UE. Robimy to, i dalej będziemy robić. 

Ale też czy uważa pan, że północna Afryka, Bliski Wschód, Środkowy Wschód - to powinni być obywatele, którzy mogą legalnie przybyć do Europy tylko z wizami?

Cytat

Należy brać przykłady z innych państw, np. z Australii, która rzeczywiście zahamowała proces napływu emigrantów

Ja uważam, że trzeba - mówiłem zresztą o tym na forum ministrów - że należy brać przykłady z innych państw, np. z Australii, która rzeczywiście zahamowała proces napływu emigrantów w 2013 roku. 

Tylko, że Australia chociaż jest kontynentem, to też jest wyspą, co ułatwia jej bronienia własnych granic.

Tak, no ale mamy do czynienia z próbą przedostania się do Grecji przez morze, czyli sytuacja jest w jakimś względzie podobna. 

Czyli flota UE powinna ostrzeliwać łodzie z uchodźcami. 

Nie, ja nie mówię o takich działaniach...

Zawracać je?

Cytat

Oczywiście pomagamy uchodźcom, ale pomagajmy tak, gdzie oni są uchodźcami,

...ale trzeba być stanowczym... Tak, trzeba być stanowczym, jeśli chodzi o napływ nowych fal. Oczywiście pomagamy uchodźcom, ale pomagajmy tak, gdzie oni są uchodźcami, czyli w Turcji, Jordanii, czy w Libanie.

W listopadzie mówił: pan razem z Mariuszem Kamińskim napiszę ustawę antyterrorystyczną. Jest marzec, minęły 4 miesiące. Sporo.

Jest gotowa ustawa. Jutro odbędzie się ostatnie, poświęcone tej ustawie posiedzenie zespołu antyterrorystycznego. Międzyresortowy zespół - wie pan, kiedy został powołany? 

Pewnie w grudniu. 

Nie, w 2007 roku. 

A, że jakikolwiek zespół resortowy.

Nie jakikolwiek, ten, który był poświęcony, którego zadaniem było przygotowanie ustawy antyterrorystycznej. 

Uprzedzając kontrowersje: czy to będzie ustawa, która w jakiś mocny, intensywny sposób ograniczy prawa i swobody obywatelskie?

Cytat

Zaraz pewnie spotkam się z atakiem ze strony partii N. i opozycji totalnej spod szyldu PO

No właśnie, to jest tak, że zaraz pewnie spotkam się z atakiem ze strony partii N. i opozycji totalnej spod szyldu PO. No ale proszę pamiętać o tym, jaki mamy wybór? Albo...

Ale spotka się pan z atakiem z powodu zapisów tej ustawy? 

Tak.

A jakie będą to zapisy?

Dlatego że był atak w przypadku zmiany ustawy o policji, która daje narzędzia, bo policja musi mieć narzędzia, żeby tropić bandytów i policja polska świetnie sobie z tropieniem bandytów radzi. Kajetan P. jest tego przykładem. A jeśli chodzi o zagrożenie to, o którym mówiliśmy, to kilka dni temu polscy policjanci zatrzymali, aresztowali trzech obywateli holenderskich, pochodzenia bliskowschodniego, którzy chcieli kupić nielegalnie broń.

Panie ministrze, ale na mocy tej ustawy łatwiej będzie inwigilować, łatwiej będzie podsłuchiwać, łatwiej będzie zakazywać wjazdu do Polski? Co będzie takiego w tej ustawie, co jak sam pan mówi, wzbudzi zapewne kontrowersje?


Wszystko będzie wzbudzać kontrowersje, bo ci ludzie są zakodowani na nie. W związku z tym będą atakować.

Odkładając politykę, proszę porozmawiać z obywatelami, a nie z rywalami politycznymi. Co takiego będzie w tej ustawie?

Ja rozmawiam z obywatelami, pokazując jak dużo jest zakłamania i politykierstwa. Wczoraj wystąpił Grzegorz Schetyna...

Powiedział: rozmawiajmy ponad podziałami. 

...lider totalnej opozycji i powiedział rzeczywiście to, o czym pan powiedział, ale za chwilę, w następnym zdaniu dodał: nie, jest źle, jest źle, bo Komendant Głównym Policji... 

No bo go nie ma, to prawda...

Cytat

Kwestie, które są podnoszone przez szefa totalnej opozycji, to jest politykierstwo, to jest bicie piany

Jest pełniący obowiązku Komendanta Głównego Policji, doświadczony oficer, policja pracuje normalnie. A więc takie kwestie, które są podnoszone przez szefa totalnej opozycji, to jest politykierstwo, to jest bicie piany. 

Rozumiem panie ministrze, że nie dowiemy się, co będzie w tej ustawie?

Ustawę przedstawimy po posiedzeniu zespołu, żeby powiedzieć, jak ona będzie wyglądać. To jest oczywiście propozycja. Ta ustawa będzie omawiana przez rząd, bo to będzie projekt rządowy, a potem przez parlament. 

Fakt jest faktem, Komendanta Głównego policji nie ma, w dodatku mamy zawodzące Biuro Ochrony Rządu...

pełni obowiązki...

...o którym pański zastępca mówił w TVN24, że być może zostanie rozwiązany. Pan też się nosi z taką myślą?

Pełni obowiązki Komendanta Głównego Policji.

A co z BOR-em?

Cytat

Nowe kierownictwo Biura Ochrony Rządu przyszło do stajni Augiasza i tę stajnię Augiasza czyści

Biuro Ochrony Rządu to jest tak, że nowe kierownictwo Biura Ochrony Rządu przyszło do stajni Augiasza i tę stajnię Augiasza czyści.

Tak ją czyści, że zakłada opony, które były przeznaczone do utylizacji, do samochodu prezydenckiego. No to ja dziękuję za takiego Herkulesa od stajni Augiasza.

Panie redaktorze, przecież nie kierownictwo. Nie kierownictwo, tylko ludzie, którzy w tej instytucji pracowali od dawna. Dlaczego takie rzeczy robią? No ja też zachodzę w głowę dlaczego takie rzeczy robią.

A dlaczego kierownictwo nas, obywateli, ale również jak rozumiem pana, oszukuje mówiąc, że wszystkiemu winne są zaniedbania poprzedników i złe procedury? A okazuje się, że w tym samym czasie już wiedzą, że ta opona, która została założona do prezydenckiego samochodu była przeznaczona do utylizacji, a nie do używania w samochodzie prezydenckim.

A to wyjaśnimy. Taka teza pojawiła się w jednej z gazet. To zostanie wyjaśnione. Już za tydzień będzie gotowy raport w tej sprawie, zespołu. Ten zespół powołałem dlatego, żeby wyjaśnić tezy postawione w gazecie, te o których wcześniej pan redaktor mówił.

Czy Biuro Ochrony Rządu może zostać rozwiązane rzeczywiście, zlikwidowane?

Czekają nas wyzwania - Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO w Warszawie - żadne tego rodzaju decyzje nie będą podejmowane.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży i przed szczytem NATO?

Oczywiście. To jest oczywiste.

Być może po?

Panie redaktorze, zmiany będą następować. Rząd pani premier Beaty Szydło to rząd dobrej zmiany.

Mariusz Błaszczak, dziękuję bardzo.

Dziękuję.

Tak szef MSWiA odpowiadał na pytania słuchaczy RMF FM