Obradujący w sobotę w Zurychu panel Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zatwierdził wprowadzenie do futbolowych przepisów zapisu o dostępie sędziów do powtórek wideo podczas meczów, czyli wideoweryfikacji (VAR, Video Assistant Referee). Otwiera to drogę do wprowadzenia VAR podczas mistrzostw świata w Rosji, które wystartują 14 czerwca. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na spotkaniu Rady FIFA w połowie marca.

Wcześniej w sobotę zapis dotyczący VAR zaaprobowała Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), sprawująca pieczę nad regułami futbolu.

Mecze z udziałem Video Assistant Referee - czyli dodatkowego sędziego, mającego wgląd do nagrań wideo - rozgrywane są już od kilku lat. Początkowo system ten testowano tylko w spotkaniach towarzyskich - obecnie z wideoweryfikacji regularnie korzysta się m.in. w ekstraklasowych rozgrywkach w Polsce, Włoszech czy Niemczech.

W turnieju międzynarodowym VAR zadebiutował w ubiegłym roku w Pucharze Konfederacji, rozgrywanym raz na cztery lata na obiektach, które mają gościć najbliższy mundial - przez co uznawany jest za "próbę generalną" przed czempionatem globu.

Opinie nt. wideoweryfikacji są podzielone: niektórzy uważają, że VAR jest w dzisiejszym futbolu niezbędny, inni - że konsultacje trwają zbyt długo i spowalniają tempo gry, nie dając przy tym stuprocentowej gwarancji, przez co mecz staje się farsą.

W opinii FIFA jednak wykorzystanie VAR, po wprowadzeniu do międzynarodowych przepisów, znacznie ułatwi sędziom pracę podczas mistrzostw świata w Rosji, które potrwają od 14 czerwca do 15 lipca.

Decyzja zapadnie za kilkanaście dni na posiedzeniu Rady FIFA w Bogocie (15-16 marca).

Decyzję musimy podjąć w oparciu o fakty, a nie emocje i odczucia - zaznaczył szef futbolowej centrali Gianni Infantino.

Podkreślił przy tym, że - jak wynika z dotychczasowych danych - dzięki wideoweryfikacji odsetek poprawnych decyzji sędziów wzrasta nawet do 99 procent.

Co istotne, VAR stosuje się tylko w konkretnych sytuacjach: przy wątpliwościach dotyczących bramek, rzutów karnych, czerwonych kartek i identyfikacji zawodników.


(e)