Kultowe gry na Amigę, Commodore, Atari czy konsole Nintendo i Pegasus - tworzą Strefę Retro w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi. W kilku pomieszczeniach, niektórych zaaranżowanych na pokoje z lat 80., stoją oryginalne urządzenia, których zwiedzający będą mogli dotknąć i na których będą mogli zagrać.
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 zostanie oficjalnie otwarte w weekend 7-8 października 2023 r. To pierwsza instytucja w Polsce poświęcona wyłącznie komiksom i grom. W strukturach planowanej ekspozycji zaszczytne miejsce zajmuje Strefa Retro - o duchologicznej kulturze popularnej lat ’80 i ’90.
Kultura deficytu w Polsce przyniosła specyficzne artefakty, które dziś możemy oglądać w przestrzeniach wystawienniczych przez lupę nostalgii. Na czym polegał jej fenomen? Między innymi na łobuzerskim sprycie. W ostatnich dekadach XX wieku na całym świecie gracze używali konsoli Nintendo Famicom, ale nad Wisłą popularność zdobył jej piracki klon - sławetny Pegasus. Podobnych bazarowych historii jest wiele, a dużą część z nich możemy przypomnieć sobie właśnie w Strefie Retro Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Obok konsol leżą tu plakaty, książki, czasopisma - wszystkie jako jukstapozycje w sentymentalnym wierszu o dzieciństwie.
W gąszczu rzeczy, które inspirowały powstanie ustawy o prawie autorskim z 1994 r., znajdziemy też rodzime innowacje, absolutnie kreatywne i unikatowe. Przykładem mogą być produkty PTH MATT, czyli łódzkiego producenta joysticków, joypadów (i pochodnych), który od lat osiemdziesiątych aż do dziś nasyca rynek akcesoriami do retro-gier na Amigi, Commodore czy Atari.
Skoro mowa o słynnych wynalazkach gamingowych, to w Strefie Retro w EC1 Łódź można rozsiąść się przed kultowym Commodore 64. Pejzaż globalnej rozrywki z lat dziewięćdziesiątych dopełnia instalacja z Walkmanów Sony. To wehikuł czasu, który obsługuje nostalgię z nieznaną dotychczas mocą. Ale ma też współczesną misję:
Gdy chodziłem do liceum, nasze możliwości twórcze były ograniczone. Mogliśmy terminować u mistrzów polskiego komiksu, ale na co dzień wiedza była trudno dostępna - mówi Adam Radoń, dyrektor Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - W Strefie Retro chcemy inspirować nowe pokolenia twórców, przypominać o tym jakie mają możliwości oraz budować wspólną tożsamość historyczną polskiej kultury popularnej.
Za ambicjami dydaktycznymi schowana jest jednak dobra rozrywka. Pojemna Strefa Retro pomieściła nawet model barakowozu z automatami arkadowymi - w pełni funkcjonalnymi i dostępnymi dla zwiedzających. Warto przyjść do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 przede wszystkim dla niezapomnianych emocji!
Więcej informacji na stronie internetowej: https://centrumkomiksuec1.pl/