"Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni nasze wzajemne stosunki" – oświadczył w Kijowie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Uczestniczył on w spotkaniu tzw. Inicjatywy Kijowskiej z sekretarzami stanu i doradcami prezydentów Ukrainy, Polski, Estonii, Czech, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii oraz Mołdawii.

Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni wzajemne stosunki, ale przede wszystkim Polska kontynuuje pomoc dla Ukrainy i będzie tę pomoc kontynuować. Drugiego wyjścia nie ma, ani nie ma też drugiej polityki polskiej. Polska w sprawie Ukrainy nie ma żadnej innej agendy; praktycznie mówi tym samym językiem, co Ukraina, bo rozumiemy, że obrona Ukrainy jest również obroną Polski - powiedział Jakub Kumoch.

Jak dodał, "wszystko, co się dzieje w Polsce w momencie rosyjskiej agresji będzie kontynuowane i będzie ono kontynuowane do samego zwycięstwa".

Kumoch przybył na Ukrainę na zaproszenie szefa biura prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, który zwołał tu spotkanie tzw. Inicjatywy Kijowskiej. Uczestniczyli w nim sekretarze stanu i doradcy prezydentów Ukrainy, Polski, Estonii, Czech, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii i Mołdawii.

"Zmęczenie wojną" w Europie Zachodniej

Są to te państwa, które w tym roku osiągnęły olbrzymi sukces, jakim było wywalczenie dla Ukrainy statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej oraz państwa, które od samego początku popierały Ukrainę, jeżeli chodzi o dostawy broni, jej perspektywę europejską, jak i sprawę sankcji przeciwko Rosji - przekazał Kumoch w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Odpowiadając na pytanie o doniesienia medialne w sprawie rzekomych opóźnień w dostawach broni dla walczącej z Rosją Ukrainy, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przyznał, że w Europie Zachodniej zauważalne jest pewne "zmęczenie wojną".

Jest zauważalne pewne zmęczenie wojną w Europie Zachodniej. Na szczęście w dalszym ciągu mamy bardzo jasne deklaracje ze strony naszych kluczowych sojuszników, Stanów Zjednoczonych i w dalszym ciągu nie widzimy zmian w polityce Wielkiej Brytanii, która jest w tej sprawie jednoznaczna i stoi po naszej stronie. No i państwa Europy środkowowschodniej - tutaj nic się nie zmienia - wskazał.

Kumoch zwrócił także uwagę na fizyczne możliwości przekazywania broni dla Ukrainy. Polska udzieliła Ukrainie bardzo dużej pomocy militarnej, co nie jest wielkim sekretem i o czym mówi prezydent Andrzej Duda. Jednak, rzecz jasna, nie jesteśmy workiem bez dna. Natomiast w dalszym ciągu jesteśmy zwolennikami udzielania Ukrainie dowolnej pomocy, która przybliża ten kraj do zwycięstwa - zapewnił.

"By zwycięstwo było naszym wspólnym zwycięstwem"

Jermak wyjaśnił, że celem Inicjatywy Kijowskiej jest koordynacja wysiłków Ukrainy i jej partnerów, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa.

Cytat

Poinformowaliśmy naszych partnerów o sytuacji na froncie oraz potrzebach, które są niezbędne, byśmy odnosili jeszcze więcej sukcesów. Rozmawialiśmy o kontynuacji nacisków sankcyjnych i gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy
- powiedział.

Jak przekazał, ustalono, że spotkania doradców będą kontynuowane.

Jest bardzo ważne, by wszyscy nasi partnerzy byli w jednym polu informacyjnym, by nasi partnerzy - bezpośrednio od nas - uzyskiwali najnowsze wiadomości i byśmy mogli koordynować nasze wysiłki, by zwycięstwo było naszym wspólnym zwycięstwem - oświadczył szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.