Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla. Na miejscu byli specjalni wysłannicy RMF FM, którzy na bieżąco relacjonowali te historyczne wydarzenia. Najważniejsze informacje, komentarze i multimedia zbieraliśmy w relacji minuta po minucie!
Tutaj znajdziecie zapis transmisji z ceremonii w filharmonii w Sztokholmie
A tutaj prezentujemy zdjęcia z ceremonii, która odbyła się w filharmonii w Sztokholmie.
Bankiet noblowski zakończył się ok. godziny 23. Po części oficjalnej w Sali Złotej na piętrze przewidziane były tańce. Składam poprzez odmęty czasu ukłon innym kobietom, twórczyniom, który wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role i miały odwagę opowiedzieć swoją historię głośno - powiedziała Olga Tokarczuk na zakończenie Bankietu Noblowskiego. Czuję, że stoją teraz obok mnie. Naprawdę wygrałyśmy Nobla! - dodała.
Przemówienie Olgi Tokarczuk podczas uroczystego bankietu noblowskiego. Olga Tokarczuk zabrała głos jako czwarta.
W Wydawnictwie Literackim trwa wieczór noblowski - wśród czytających fragmenty powieści Olgi Tokarczuk jest aktor Bartosz Bielenia znany m.in. z "Bożego Ciała" Jana Komasy.
Olga Tokarczuk i książę Daniel na Bankiecie Noblowskim w Sztokholmie.
Oto pierwsze zdjęcia z Bankietu Noblowskiego w ratuszu w Sztokholmie.
A tak wygląda Sztokholm w obiektywie wysłannika RMF FM Mateusza Chłystuna:
W Wydawnictwie Literackim w Krakowie, które wydaje prozę Olgi Tokarczuk, trwa wieczór noblowski. Fragmenty książek noblistki przeczytają m.in. Bartosz Bielenia i Dorota Segda.
Olga Tokarczuk będzie miała wiele okazji, aby porozmawiać z królem o ekologii - mówi Annika Pontikis z Fundacji Noblowskiej. Oboje zasiądą przy stole honorowym podczas bankietu, przeznaczonym dla rodziny królewskiej oraz noblistów. Taka rozmowa, jeżeli do niej dojdzie, może być bardzo interesująca, ponieważ król jest zapalonym myśliwym. Władca Szwecji przewodzi elitarnemu królewskiemu klubowi myśliwskiemu, do którego należą jedynie wpływowi mężczyźni. Noblistka jest za to wegetarianką oraz przeciwniczką zabijania zwierząt. Temu zagadnieniu pisarka poświęciła książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych".
Program trzygodzinnego bankietu jest ustalony bardzo precyzyjnie i obowiązuje ceremoniał dworski. Dlatego możliwości jego naruszenia są wprost nieograniczone. Generalnie nie powinno się robić niczego, czego nie robi król - to on rozpoczyna bankiet i kolejne dania. W historii noblowskich bankietów zapisała się Wisława Szymborska, która tak bardzo chciała zapalić papierosa, że udało się jej namówić króla na wspólnego "dymka". Olga Tokarczuk, którą fotografowie notorycznie przyłapują na papierosie przed Grand Hotelem, też ma w tym roku szansę na naruszenie ceremoniału.
Pod koniec bankietu tegoroczni laureaci wygłoszą krótkie przemowy - podziękowania. Olga Tokarczuk zabierze głos jako czwarta.
Utrzymywane do ostatniej chwili menu często zawiera dziczyznę i inne elementy kuchni nordyckiej, w tym płody runa leśnego. Goście mają możliwość zamówienia potraw wegetariańskich.
Za menu, utrzymywane do ostatniej chwili w tajemnicy, odpowiadają w tym roku Sebastian Gibrant oraz Daniel Roos. 65 stołów przykrytych zostało 500 metrami lnianych obrusów i nakrytych cenną, porcelanową zastawą. Tematem tegorocznej dekoracji stołów i sali mają być "interakcje pomiędzy człowiekiem a naturą". Dekoracja stołu dla gości inspirowana jest widokiem letniej łąki w pełnym rozkwicie.
Olga Tokarczuk zasiadła pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem a księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii. Towarzyszący laureatce literackiego Nobla mąż, tłumacz Grzegorz Zygadło został umieszczony po drugiej stronie honorowego stołu. Mąż Tokarczuk sąsiaduje m.in. ze szwedzką minister finansów Magdaleną Andersson.
Po noblowskiej ceremonii w Sztokholmie przyszedł czas na noblowski bankiet. Punktualnie o 19:00 w niebieskiej sali sztokholmskiego ratusza rozpoczęła się jedna z najsławniejszych imprez na świecie.
TRANSMISJĘ Z NOBLOWSKIEGO BANKIETU MOŻECIE ŚLEDZIĆ TUTAJ
Były pewne wymogi, wiadomo, że musiała to być długa suknia. Całą resztę sobie wyobraziłam. Zdaję sobie sprawę z tego, o jakiej uroczystości mówimy. Suknia musiała być jej godna, tej prestiżowej nagrody. Musiała być galowa, uroczysta... - mówiła Onetowi projektantka Gosia Baczyńska. To w sukni jej projektu Olga Tokarczuk odebrała noblowski medal i dyplom. Olga musiała pozostać Olgą. Nie mogło być mowy o przebieraniu jej za kogoś, kim nie jest - podkreśliła.
Jak prezentują się od środka noblowskie dyplomy? Można powiedzieć, że to małe dzieła sztuki. Poniżej prezentujemy oficjalne zdjęcia.
Mieszkańcy miasta zebrani na wrocławskim Rynku podczas transmisji z wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk:
Nobel dla Olgi Tokarczuk jest tematem Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Gościem Marcina Zaborskiego jest Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego, które wydaje książki noblistki.
Za chwilę Nobla w dziedzinie literatury otrzyma Peter Handke.
Odbierając dyplom i medal Noblowski Olga Tokarczuk była uśmiechnięta, choć zauważalnie spięta. Miała prawo być onieśmielona po laudacji, którą usłyszała na swój temat.
Podczas odbierania medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.