Gdańsk, Olsztyn, Kraków, Parczew. W tych czterech szpitalach w kraju przy oddziałach dziecięcych powstaną specjalne strefy komfortu i nauki! Wszystko po to, by mali pacjenci choć na chwilę mogli zapomnieć o szpitalnej codzienności. Będzie to możliwe również dzięki naszym Słuchaczom, którzy 1 czerwca wysłuchali na antenie RMF FM dwóch charytatywnych bloków reklamowych.

Gdańsk, Olsztyn, Kraków, Parczew. W tych czterech szpitalach w kraju przy oddziałach dziecięcych powstaną specjalne strefy komfortu i nauki! Wszystko po to, by mali pacjenci choć na chwilę mogli zapomnieć o szpitalnej codzienności. Będzie to możliwe również dzięki naszym Słuchaczom, którzy 1 czerwca wysłuchali na antenie RMF FM dwóch charytatywnych bloków reklamowych.
Akcja charytatywna RMF FM. Dzień Dziecka /Piotr Bułakowski /RMF FM

W tym roku z okazji Dnia Dziecka radio RMF FM przy wsparciu słuchaczy i darczyńców ufunduje kolorowe, przyjazne i bezpieczne strefy komfortu z kącikami tematycznymi. Wraz z Nową Szkołą wyposażymy je w kanapy, sofy, stoliki, krzesła, biurka, ale i materiały do zabawy i nauki.

Wszystko po to, by dzieci leczące się w placówce nie musiały spędzać czasu wyłącznie w szpitalnej sali i mogły na chwilę zapomnieć o swoich problemach ze zdrowiem. Idea kącików zabawy jest piękna i bardzo potrzebna szpitalom - mówi Grzegorz Stanak, dyrektor handlowy Nowej Szkoły. Nasza firma postawiła na jakość i bezpieczeństwo, co pomaga nam w tworzeniu dobrych pomocy dydaktycznych - dodaje. Podkreśla, że sprzęty, które trafią do szpitalnych stref komfortu będą trwałe, praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. 

Strefy powstaną w: Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, Szpitalu Powiatowym w Parczewie (Oddział Dziecięcy) i Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Dziś nasi reporterzy byli w tych czterech placówkach. Ich relacji mogliście wysłuchać w Faktach RMF FM!

Aby wspomóc naszą akcję wystarczyło włączyć radio. 1 czerwca w Dniu Dziecka o 16.20 i 16.40 na antenie RMF FM wyemitowaliśmy dwa charytatywne bloki reklamowe.

Naszą akcję wsparli:

  • sieć sklepów Ski Team
  • Grupa LOTOS
  • sieć sklepów Media Markt
  • Toyota Motor Poland
  • Habza Finanse
  • Lexus
  • PKN Orlen
  • biuro podróży Rainbow
  • firma Viessmann, producent systemów grzewczych

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im Świętego Ludwika w Krakowie to jeden z najstarszych szpitali dziecięcych w Polsce. Założony został w 1874 roku.

Obecnie placówka przechodzi remont. Dobudowano jedno nowoczesne skrzydło, jednak duża część szpitala, który mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku, nadal potrzebuje zmian. Zaczynają się prace na poddaszu, które zmienione zostanie na osobne piętro.

Od wielu lat rolę pokoju spotkań, zabaw z dziećmi czy wspólnego spędzania czasu pełni zwykły szpitalny korytarz. Jest tam mało miejsca, a dodatkowo cały czas przemieszczają się tamtędy chorzy, odwiedzający czy lekarze. Jedna mała sofa, dwa stoliki i kilka zabawek - dla tak dużego szpitala nie są to wystarczające warunki.

Według planów w jednym z pomieszczeń na poddaszu powstanie bawialnia - czyli miejsce spotkań i pobytu rodziców wraz z dziećmi. Oprócz zabawek edukacyjnych znajdzie się tam także telewizor oraz miejsce do odpoczynku. Jak mówią lekarze i rodzice - dla dzieci jest to bardzo istotne, aby mogły spędzać czas poza łóżkiem i małą szpitalna salą. 

Teraz bawimy się na korytarzu - przyznają rodzice małych pacjentów z krakowskiego szpitala. Jak dodają, bawialnia jest potrzebna, by maluchy mogły choć na chwilę nie myśleć o chorobach.

Szpital Powiatowy w Parczewie (Oddział Dziecięcy)


Na Oddziale Dziecięcym Szpitala Powiatowego w Parczewie rocznie leczonych jest około 1200 małych pacjentów - od noworodków po 18-latków. Po ostatnim remoncie bardzo poprawiły się warunki. Sale zostały przebudowane i powiększone. Dzieci leżą w pojedynczych salach, mogą tam razem z nimi przebywać i nocować rodzice. Wystrój jest kolorowy i przyjazny. 

Na oddziale jest mała sala zabaw dla dzieci. Trafiły do niej odnowione krzesła i stoliki pamiętające jeszcze lata 80. minionego wieku. Jedną ze ścian lokalni artyści ozdobili malując na niej Kubusia Puchatka. W sali jest też kilka półek z książkami wykonanych z dobrego serca przez lokalnego przedsiębiorcę i regalik od sponsora. 

Oddziałowa przyznaje w rozmowie z naszym reporterem, że marzy o tym, by wymienić krzesła i stoliki na nowe. Pod oknem przydałaby się kanapa do odpoczynku dla dzieci i rodziców. Przyczepione do ścian rysunki wykonane przez pacjentów mogłyby się znaleźć na korkowych lub magnetycznych tablicach. 

Dyrekcja szpitala deklaruje, że wykona wszelkie prace związane z odświeżaniem pomieszczenia. Wszystko po to, by przygotować je na wstawienie nowego wyposażenia. Jedynym elementem dotychczasowego wystroju pozostanie Kubuś Puchatek namalowany na ścianie. 

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku

Na Oddziale Alergologii i Chorób Płuc w Szpitalu Dziecięcym im. Macieja Płażyńskiego przy ulicy Polanki w Gdańsku zabawy i nauki powstanie w sali, z której teraz korzystają przede wszystkim dzieci do lat 6, a podczas odwiedzin także ich rodzice. Wcześniej jednak pomieszczenie będzie musiało zostać odremontowane. A na podłodze położona zostanie nowa wykładzina.

Już lata minęły, kiedy nasze przedszkole dla młodszych dzieci - bo tak mówimy o tej sali - było odnawiane - przyznaje w rozmowie z naszym dziennikarzem Tomasz Kulawy, dyrektor Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego przy szpitalu Polanki - Teraz dzięki waszej inicjatywie pomieszczenie to zyska nowe oblicze.

W sali pojawią się nowoczesne, kolorowe szafki, stoliki i krzesła dostosowane do wieku dzieci, a także czteroosobowy stół dla dorosłych (rodziców). Będzie można tu przeprowadzać nie tylko zajęcia dydaktyczne, ale dzieciaki będą też mogły trochę pomalować - dodaje Tomasz Kulawy. Według planów w sali ma zostać zorganizowany kącik do malowania wraz ze sztalugi.

Takie miejsce w szpitalu - jak podkreśla z kolei Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy placówki jest bardzo ważne - w procesie leczenia. Każda choroba to stres dla dziecka. Lekarze starają się leczyć, a cały personel dba o to, żeby dzieci zapominały że są w szpitalu. Bo to przyśpiesza powrót do zdrowia - podkreśla.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie to jedyny szpital dziecięcy na Warmii i Mazurach. Leczy zarówno noworodki i niemowlęta, jak i nastolatków. Placówka ma 15 oddziałów oraz ponad 30 poradni specjalistycznych. Rocznie hospitalizowanych tam około 28 tys. pacjentów. Szpital udziela ćwierć miliona porad specjalistycznych i zabiegów rehabilitacyjnych.

W olsztyńskiej placówce specjalna strefa komfortu powstanie na Oddziale Pediatrycznym. Tam diagnozowane i leczone są dzieci w wieku od 3. do 18. roku życia, m. in.: ze schorzeniami nerek i układu moczowego, układu krążenia, z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami rytmu serca, z chorobami układu oddechowego, z chorobami przewodu pokarmowego, po zabiegach kardiochirurgicznych.

W placówce jest duża świetlica, ale - jak podkreśla nawet personel szpitala - jest trochę smutno. W czasie posiłku sala zmienia się w stołówkę. Mamy tutaj czasem występy, są zabawki, gry planszowe, puzzle. Nie ukrywam, że jest trochę ubogo, jednokolorowo. Naszym marzeniem było, żeby trochę tutaj unowocześnić, ożywić to miejsce - powiedziała naszemu reporterowi Teresa Linowska, pielęgniarka oddziałowa.

Nasza akcja charytatywna właśnie to ma na celu. Do świetlicy trafią m.in. nowe, kolorowe stoliki i krzesełka w różnej wielkości. Będzie też miejsce wypoczynku dla rodziców, którzy muszą przebywać ze swoimi pociechami na oddziale. Dzieci na pewno będą zadowolone, a jak jest uśmiech i szczęście, to rekonwalescencja przebiega szybciej i w dobrej atmosferze - mówi pielęgniarka.

Od lat wspieramy szpitale dziecięce

1 czerwca kolejny już raz naszą uwagę kierujemy ku najmłodszym, którzy spędzają Dzień Dziecka poza domem - w szpitalnych salach. W poprzednich latach przekazaliśmy nowoczesny sprzęt do kilku placówek w kraju.  

I tak w 2018 roku kardiomonitory, holter EKG, spirometr, pompy infuzyjne, pulsoksymetry i lampa do fototerapii trafiły na Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego w Tomaszowie Lubelskiem.

Rok wcześniej nowoczesną aparaturę do diagnostyki chorób płuc (m.in. oscylometr, rynomanometr i ultrasonograf) przekazaliśmy Klinice Alergologii i Mukowiscydozy szpitala Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Z kolei w 2016 roku wsparliśmy Oddział Neurochirurgii Dziecięcej i Neurochirurgii Szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Zakupiliśmy urządzenie, dzięki któremu można precyzyjnie określić, w którym miejscu w mózgu dziecka jest obszar wywołujący napady padaczki.

Cztery lata temu finansowo pomogliśmy dzieciom będącym pod opieką Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Rzadkie w Głoskowie.

W Dniu Dziecka maluchom w szpitalach rozdawaliśmy także audiobooki z bajkami nagrywane przez aktorów, sportowców i piosenkarzy wspólnie z dziennikarzami RMF FM.