Ponad 2,5 miliona dzieci w wieku od 5 do 11 lat pojutrze będzie mogło otrzymać szczepionkę przeciw Covid-19. Dzisiaj ruszają zapisy na szczepienia. W Faktach RMF FM i na naszych stronach odpowiadamy na najczęstsze pytania związane ze szczepieniami dzieci. Poprosiliśmy o pomoc eksperta - prof. Ernesta Kuchara, który jest pediatrą i wakcynologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Rodzic albo opiekun może zapisać dziecko na szczepienie telefonicznie albo elektronicznie. Można zadzwonić na numer bezpłatnej infolinii NFZ 989 albo bezpośrednio do punktu szczepień, w którym chcemy, by dziecko dostało preparat.
Można też zalogować się na portalu pacjent.gov.pl, tam trzeba wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka oraz podać numer telefonu, na który dostaniemy potwierdzenie. Ono pozwoli wybrać termin szczepienia.
Tak, ale szczepionkę dziecko dostanie dopiero, jak już skończy kwarantannę. Przykładowo - jeśli kwarantanna waszego dziecka trwa do końca tego tygodnia, to termin szczepienia można umówić najwcześniej na poniedziałek.
Powinien wypełnić kwestionariusz dotyczący zdrowia dziecka - m.in. innymi tego, czy jest na coś uczulone. Ten kwestionariusz możecie znaleźć tutaj.
Szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się w Polsce w czwartek, 16 grudnia i będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.
Zdecydowanie tak. Astma i alergia to nawet dodatkowe powody, żeby dziecko dostało preparat - podkreśla pediatra i wakcynolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Lux Medu profesor Ernest Kuchar. Żadna choroba nie wzmacnia człowieka, więc dziecko, które przejdzie astmę, trzeba założyć, że Covid przejdzie ciężej. Sama astma nie jest przeciwskazaniem do szczepienia - zaznacza ekspert. Ta reguła dotyczy też innych chorób przewlekłych. Szczepionka może dodatkowo ochronić małych pacjentów.
Według ekspertów, można poczekać, byle nie za długo. Przechorowanie można potraktować jak pierwszą dawkę - tak mówią pediatrzy. Według nich, szczepienia nie należy odkładać bardziej niż o trzy miesiące.
Zgodnie z polskim prawem, gdy przychodzi dziecko z rodzicem i rodzic wyraża zgodę na szczepienie, to wystarczy. Słyszałem o przypadkach, gdy po szczepieniu pierwszą dawką, drugi rodzic zablokował szczepienie drugą dawką i sprawę oddał do sądu. Zrobił to ze szkodą dla dziecka - odpowiada na pytanie słuchaczki RMF FM pani Joanny profesor Ernest Kuchar.
Ekspert, który nie zna tego dziecka, ma trudność z wydaniem sensownej opinii. Nie wiemy, co było przyczyną poprzecznego zapalenia rdzenia. Z faktu, że odroczono szczepienie na odrę, nie można wyciągnąć wniosku, że automatycznie trzeba odroczyć szczepienie przeciw Covid. Odroczenie szczepienia wynika często z postawy lękowej, zarówno wśród rodziców, jak i wśród lekarzy: nie wiadomo, co, więc lepiej nie. Problem jest taki, że Covid o tym nie wie. Zwolnienie ze szczepienia oznacza automatycznie narażenia dziecka na zakażenie i wszystkie konsekwencje - odpowiada profesor Ernest Kuchar.
Eksperci przekonują, że jeżeli dziecko ma już teraz prawo do szczepienia, warto z niego skorzystać jak najszybciej, by zyskać czas niezbędny do uzyskania odporności. W takiej sytuacji lepiej skorzystać ze szczepionki teraz, a następnie z drugiej dawki, niż czekać na dwunaste urodziny - mówi nasz ekspert.