Kolejna zaskakująca zmiana w rządowym programie szczepień. Do grupy pierwszej, mającej pierwszeństwo do zaszczepienia się przeciwko Covid-19, dopisano m.in. prokuratorów czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W związku z tym osoby przewlekle chore, które wcześniej widniały na liście w grupie drugiej obok prokuratorów, będą musiały na swoją kolej do szczepienia poczekać dłużej.

W Narodowym Programie Szczepień społeczeństwo zostało podzielone na tzw. grupy. Jest ich cztery. Szczepienia grupy zero, tj. medyków, studentów medycyny czy pracowników szpitali, rozpoczęły się już 27 grudnia.

15 stycznia to data uruchomienia centralnej rejestracji, która umożliwia umawianie szczepień na konkretny termin dla seniorów. W pierwszej kolejności zapisywać mogą się osoby po 80. roku życia. 

Do grupy pierwszej, razem ze wspomnianymi seniorami, należą pensjonariusze DPS, nauczyciele oraz - tutaj pojawia się zmiana - określone służby.

Jak czytamy w rządowym rozporządzeniu z 14 stycznia, to funkcjonariusze albo żołnierze: 

  • Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, 
  • Policji, 
  • Straży Granicznej, 
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, 
  • Agencji Wywiadu
  • Centralnego Biura Antykorupcyjnego
  • Służby Wywiadu Wojskowego, 
  • Służby Kontrwywiadu Wojskowego, 
  • Służby Celno-Skarbowej, 
  • Państwowej Straży Pożarnej, 
  • Służby Ochrony Państwa, 
  • Służby Więziennej, 
  • Inspekcji Transportu Drogowego, 
  • straży ochrony kolei, 
  • prokuratorzy i asesorzy prokuratury 
  • oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, 
  • ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze. 

"Szczepieniami w pierwszym etapie zostaną objęci także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe" - czytamy w wydanym wcześniej dokumencie ze szczegółami Narodowego Programu Szczepień.

Cała ta grupa pracowników służb, którzy zostali dopisani do grupy pierwszej w drodze rozporządzenia, wcześniej znajdowała się w grupie drugiej wraz z przewlekle chorymi. Teraz osoby cierpiące na tzw. choroby współistniejące będą musiały jeszcze dłużej czekać na swoją kolejkę do szczepienia przeciw Covid-19.

Ile dłużej? Tego nie wiadomo - to będzie zależało od terminów dostaw kolejnych dawek. A te - jak informował Pfizer pod koniec zeszłego tygodnia - w najbliższym czasie będą zmniejszone z powodu rozbudowy zakładu w belgijskiej fabryce Pfizer. 

Dworczyk: Nastąpiło doprecyzowanie

Te zmiany komentował dzisiaj dla WP.pl Michał Dworczyk. W ramach konsultacji rozporządzenia ws. szczepień wprowadzono zmiany w grupie, która była tam od początku w etapie pierwszym, czyli służbach mundurowych; nastąpiło doprecyzowanie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk

Dworczyk pytany w programie "Tłit" na portalu "Wirtualna Polska" o to, czy zgadza się z ministrem w KPRM Michałem Wójcikiem, że "prokuratorzy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią" i dlatego znaleźli się w pierwszej grupie w kolejności szczepień odparł: Intencja jest taka, żeby osoby, które są kluczowe z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa i też różnych procesów związanych ze szczepieniami, czyli właśnie przedstawiciele służb mundurowych przede wszystkim, byli w grupie pierwszej.

Pytany, jakie merytoryczne przesłanki stoją za tym, by pracownicy służb mundurowych takich jak ABW i CBA byli w pierwszej grupie szczepień, Dworczyk stwierdził, że w większości Narodowy Program Szczepień jest bardzo podobny do analogicznych programów w innych krajach Unii Europejskiej.

Zapytany, czy również Prokurator Generalny jest objęty szczepieniem w ramach pierwszej grupy stwierdził, że nie wie tego i "trzeba zapytać o to prawników".

Akcja szczepień w Polsce

15 stycznia został uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który jest umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

22 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia. Następnie, 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia.

Rejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19 można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobiście w punkcie szczepień.

KOMPLEKSOWY PORADNIK, DOTYCZĄCY ZAPISÓW I REJESTRACJI NA SZCZEPIENIE ZNAJDZIECIE TUTAJ>>>