Trwają przygotowania do otwarcia punktów szczepień typu drive-thru w niektórych miastach Polski. Jeden z nich ma zacząć działać na stadionie we Wrocławiu. Dziennie będzie można tam zaszczepić około 8 tysięcy osób - w zależności od tego, ile dawek dotrze do punktu. Jak szczepienie bez wychodzenia z samochodu będzie wyglądać w praktyce? Poniżej zamieszczamy najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Szczepienia typu drive-thru rozpoczynają się w Polsce w tym tygodniu. Jak podkreślają pomysłodawcy - punkty "samochodowe" mogą znacznie przyspieszyć szczepienia, a poza tym - dla wielu osób stanowią po prostu wygodniejszą formę. 

Jak będzie wyglądać szczepienie typu drive-thru w praktyce? 

Wjazd do punktu szczepień

Do punktu należy przybyć nie wcześniej niż 10 min przed planowaną godziną umówionego szczepienia. Można przyjechać nie tylko samochodem, ale także motocyklem.

Należy mieć przy sobie dowód osobisty. Trzeba ustawić się w kolejce do wskazanego stanowiska - będzie to wyglądać podobnie jak oczekiwanie przed bramkami poboru opłat na autostradzie.

Na parkingu wrocławskiego stadionu zmieści się nawet pół tysiąca aut. Na miejscu będą osoby kierujące ruchem. Szczepieni pacjenci i osoby towarzyszące muszą mieć osłonięte maseczką usta i nos. Zakazane jest posiadanie zwierząt w pojazdach.

Co z ankietą i badaniem przed szczepieniem?

Przed udaniem się na szczepienie do punktu drive-thru pacjenci powinni wydrukować i wypełnić dostępny w internecie kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem. Jeśli tego nie zrobią - dostaną go do samochodu i będą musieli wypełnić, czekając w kolejce do szczepienia. Dokument odbiorą z auta pracownicy punktu. Przed szczepieniem mierzona jest też temperatura. Jeśli będą jakieś wątpliwości potrzebny będzie dodatkowy wywiad lekarski.

Jak ma wyglądać samo szczepienie? Czy trzeba wysiąść z samochodu?

Podczas szczepienia nie ma potrzeby wysiadania z samochodu. Sygnalizacja wskaże nam, że przyszła nasza kolej. Pacjent podjeżdża na stanowisko szczepień, zatrzymując się przy osobie kwalifikującej i wykonującej szczepienie. Wjeżdżamy do namiotu, gasimy silnik, otwieramy okno i jesteśmy szczepieni (w wyjątkowych sytuacjach możliwe będzie podanie szczepionki poza pojazdem). Po szczepieniu osobie szczepionej wydawane jest zaświadczenie o przeprowadzeniu szczepienia ochronnego.

Co dalej - zaszczepiliśmy się i...

Po szczepieniu odjeżdżamy na parking poszczepienny. Oczekiwanie po szczepieniu powinno trwać 15 minut, a jeśli jesteśmy kierowcą - 20. Chodzi o to, żeby sprawdzić czy ktoś nie poczuje się gorzej. Jeśli wszystko będzie w porządku, sami podejmujemy decyzję o opuszczeniu punktu. Jeżeli ktoś będzie miał niepokojące objawy po szczepieniu powinien np. wystawić rękę przez okno. Wtedy mają reagować osoby nadzorujące stan pacjentów. Na miejscu jest przygotowany namiot ratowniczy. Punkt drive-thru musi posiadać m.in. zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, w tym zestaw przeciwwstrząsowy. 

Aktualny raport wykonanych szczepień w Polsce