Wielki Piątek w kościele katolickim to moment ciszy, zatrzymania i refleksji. Tego dnia nie ma Eucharystii, a tylko Liturgia Męki Pańskiej, w centrum której stoi krzyż Jezusa Chrystusa. Ze względu na pandemię koronawirusa, w zgromadzeniach religijnych może brać udział tylko 5 osób. Dlatego biskupi zachęcają do uczestnictwa w modlitwie online.
W Wielki Piątek kościół katolicki wspomina mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W tym dniu w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Kościele czytana jest cała Męka Jezusa Chrystusa.
W liturgii czytany jest opis męki Jezusa według św. Jana, a kulminacyjnym momentem modlitwy jest adoracja krzyża. Po liturgii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do grobu, gdzie później przez całą sobotę, w kościołach trwa adoracja.
W uroczystej modlitwie powszechnej Kościół w tym dniu pamięta o wszystkich. W sposób szczególny wierni modlić się będą za zmarłych na koronawirusa, za całą służbę zdrowia, która walczy z epidemią, za zarażonych na koronawirusa i ich rodziny. Modlić się będą również o zachowanie pokoju na świecie, za starszych braci w wierze (żydów) i za rządzących państwami.
W tym roku ze względu na epidemię i związane z nią ograniczenia, wierni nie wezmą udziału w adoracji krzyża, pozostając w domach i łącząc się duchowo poprzez korzystanie z liturgii za pośrednictwem transmisji online.
Archikatedra Warszawska - 17:00
Katedra na Wawelu - 18:00
Archikatedra łódzka - 19:30
Dominikanie. Bazylika św. Trójcy w Krakowie - 17:00
Dominikanie. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku - 19:30
Dominikanie. Kościół św. Jacka w Warszawie - 15:00
Dominikanie. Droga Krzyżowa w kościele św. Jacka w Warszawie - 12:00