Niecałe 3 miliony złotych trafiły do tej pory do samorządów z rządowego programu Zdalna Szkoła, który ponad dwa tygodnie temu rozpoczęło Ministerstwo Cyfryzacji. Od 1 kwietnia samorządy mogą występować o dofinansowanie na zakup komputerów, tabletów, oprogramowania i dostępu do internetu.

Do rozdania jest ponad 180 milionów złotych, które Polska otrzymała ze środków unijnych.

Centrum Projektów Cyfrowa Polska, które realizuje program twierdzi, że tak długo trwają formalności. Do tej pory  wpłynęło ponad 1,9 tys. wniosków o dofinansowanie i w ponad 1,6 tys. przypadkach samorządy dostały już informację, że otrzymają środki.

Na podpis czeka już ponad tysiąc umów. Ale do dziś takich umów podpisano tylko 42 na łączną kwotę 2 800 000 złotych. Według kryteriów, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji, to powinno wystarczyć na zakup co najmniej 800 laptopów.

Warto przypomnieć, że co najmniej 15 proc. uczniów nie ma w domu komputera, tabletu ani żadnego innego urządzenia umożliwiającego zdalną naukę.

Komentarz Ministerstwa Cyfryzacji "Zdalna Szkoła nie jest w powijakach"

"CPPC do tej pory oceniło pozytywnie 2240 wniosków samorządów na kwotę 148,6 mln zł. To oznacza, że środki zostały tym samorządom formalnie przyznane (idąc tropem z artykułu to 42,5 tysiąca laptopów, a nie 800).

Od początku informujemy, że samorządy nie muszą czekać z zakupami sprzętu na wypłatę środków. Złożenie wniosku jest gwarancją otrzymania dofinansowania - w związku z tym zwrócimy im pieniądze za zakupy (już te zrobione od 16 marca).

Przelanie środków samorządom nie jest w żaden sposób warunkiem dokonania zakupu sprzętu. Zgodnie z wymogami konkursu warunkiem przyznania środków jest złożenie wniosku w CPPC oraz formalna decyzja CPPC o ich przyznaniu. Dlatego w pierwszej kolejności koncentrujemy się na tym, by formalnie potwierdzić samorządom przyznanie środków, co wielu z nich jest potrzebne do robienia zamówień publicznych.

2240 pozytywnie rozpatrzonych wniosków to ponad 90% wszystkich wniosków, które wpłynęły do CPPC. W tej chwili CPPC przygotowuje umowy i finalizuje formalności z samorządami, które równolegle albo dokonały już zakupów albo je właśnie dokonują."

Opracowanie: