Otrzymaliśmy informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. Instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 butli z tlenem medycznym - poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Jak przekazał rzecznik mazowieckiej PSP informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym strażacy otrzymali w środę po godzinie 17. Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tzw. "banków tlenu" działających w PSP butle z tlenem medycznym - podkreślił bryg. Karol Kierzkowski.
Wskazał, że chodzi 300 butli 40-litrowych. W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny - zaznaczył.
Przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.
Awaria była na tyle poważna, że w pewnym momencie nie była wykluczona nawet ewakuacja pacjentów. Był plan przewożenia chorych do szpitala MSWiA.
Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, awarii uległ reduktor w przeciążonej instalacji tlenowej - gaz zamarzał zanim docierał do pacjentów.
W związku z tą sytuacją przekazano, że przedstawiciele Warszawy poinformowali Mazowiecki Urząd Wojewódzki o trudnościach z wydolnością instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Wojewoda zadeklarował natychmiastową pomoc - Mazowiecki Urząd Wojewódzki skoordynował dostarczenie do szpitala 285 butli z tlenem (z banku tlenu). Jutro do szpitala ma być też dostarczony 3 tonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz dodatkowo 100 butli - przekazał urząd.
Z inicjatywy wojewody odbył się też wieczorem sztab kryzysowy w Szpitalu Południowym z władzami placówki oraz wiceprezydent Renatą Kaznowską i przedstawicielami Warszawy i służb, m.in. straży pożarnej. Podczas spotkania wojewoda Konstanty Radziwiłł wysłuchał raportu przedstawicieli miasta i szpitala.
Placówka planuje przeprowadzić prace modyfikujące instalację tlenową. Aby to zrealizować potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia. W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala. Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów - przekazano.
MUW podkreśla przy tym, że dzięki specjalnym bankom tlenu urząd wojewódzki jest przygotowany na szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. Na Mazowszu są cztery banki tlenu prowadzone przez wojewodę (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce). W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest w żaden sposób zagrożone. Strażacy pracują w bankach tlenu 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.
We wtorek stołeczny ratusz poinformował, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. "W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów" - poinformowano.
Ratusz zwrócił uwagę, że Szpital Południowy "był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka, gdzie planowano uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno-położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym, a więc oddziały niewymagające tlenoterapii".
Jednocześnie wskazano, że sytuacja w Szpitalu Południowym nie spowodowała potrzeby zamknięcia punktu szczepień przeciw Covid-19, który funkcjonuje w placówce. "Doraźne wstrzymanie przyjmowania pacjentów z COVID do placówki nie ma wpływu na działanie punktu szczepień" - poinformowano.