Już od 4 maja rząd łagodzi obostrzenia koronawirusowe w Polsce. "Dane, które otrzymujemy, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami" - powiedział premier Mateusz Morawiecki ogłaszając razem z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim plan odmrażania gospodarki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w przeciągu ostatniej doby przybyło 8895 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków – 1531 wykryto na Śląsku. Zmarło 636 pacjentów z Covid-19. Łącznie od wybuchu pandemii w Polsce zaraziło się 2 776 927 osób, z których 66 533 zmarły. Najważniejsze informacje na temat walki z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia. Dane w nim były aktualizowane na bieżąco.
Rosja rozpoczęła kampanię, w ramach której ministerstwa, firmy i prokremlowskie media są zaangażowane w promocję szczepionki Sputnik V i rozpowszechniają fake newsy, jakoby Zachód i UE próbowały jej zaszkodzić - ocenia unijna agencja w opublikowanym raporcie. Rosyjska kampania ma na celu m.in. zasianie nieufności wobec Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Raport opracował wydział komunikacji strategicznej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS), która jest praktycznie ministerstwem spraw zagranicznych UE.
Instytut Pasteura w Paryżu opublikował prognozy dotyczące rozwoju epidemii Covid-19 w nadchodzących miesiącach. Naukowcy przedstawiają kilka scenariuszy, uwzględniając wpływ obostrzeń sanitarnych, tempo znoszenia ograniczeń, przyspieszenie kampanii szczepień oraz zakaźność brytyjskiego wariantu koronawirusa.
W przypadku zbyt szybkiego zniesienia obostrzeń 15 maja, nawet przy optymistycznych założeniach dotyczących wskaźnika szczepień, znacznie wzrośnie liczba hospitalizacji - ostrzegają naukowcy. Utrzymanie obostrzeń sanitarnych w dłuższym czasie spowoduje spadek liczby hospitalizowanych chorujących na Covid-19.
Komisja Europejska poinformowała, że pierwsza rozprawa w postępowaniu prawnym przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostaw szczepionek przeciw Covid-19 odbędzie się przed sądem w Brukseli 26 maja.
Minister Michał Dworczyk zaprosił mnie w najbliższy piątek na spotkanie dotyczące szczepień osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów - poinformowała w środę posłanka KO Iwona Hartwich. Cały wpis opublikowała na Facebooku:
Pan minister Michał Dworczyk, który wczoraj zagradzał mi drogą dostępu do szefa polskiego rządu zaprasza mnie w najbliższy piątek na spotkanie dotyczące szczepień Osób z Niepełnosprawnością i Ich Opiekunów - czytamy. Do wpisu dołączyła pismo z zaproszeniem od szefa KPRM i zdjęciem z bukietem białych kwiatów, które wysłał jej minister.
Dworczyk napisał do posłanki, że jest mu przykro ze względu na sytuację zaistniałą we wtorek w Sejmie RP. Proszę przyjąć zaproszenie na wideokonferencję dotyczącą możliwości szczepień osób niepełnosprawnych, która odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12 - napisał minister. Dodał, że link zostanie przesłany w czwartek mejlem do biura klubu KO.
Przekroczyliśmy dziś liczbę 11 milionów wykonanych szczepień przeciwko Covid-19. Systematycznie zbliżamy się do zakładanego celu, jakim jest 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału - napisał w środę na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Przypomniał również, że w czwartek, od północy, udostępnione zostaną e-skierowania dla osób z roczników 1980-1981.
Włoski minister zdrowia Roberto Speranza podpisał w środę nowe rozporządzenie, w którym zakaz wjazdu, wprowadzony dla podróżnych z Indii, rozszerzył także na Bangladesz. To reakcja na dalsze pogorszenie się sytuacji epidemicznej w obu krajach.
Zakaz dotyczy osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Indiach i Bangladeszu bądź podróżowały tranzytem przez te kraje.
Minister zdecydował też o zaostrzeniu zasad izolacji tych osób, którym pozwolono na powrót z obu państw Azji, ponieważ są rezydentami we Włoszech.
Turcja podpisała z Rosją umowę na dostawę 50 milionów dawek szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi. Pierwsze partie preparatu mają być dostarczone w maju, co powinno złagodzić problem niedoboru szczepionek w naszym kraju - oświadczył minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.
Szef BioNTech powiedział dziennikarzom, że badania wykazały, iż skuteczność szczepionki produkowanej przez jego firmę i koncern Pfizer spada z 95 proc. do 91 proc. po sześciu miesiącach od jej podania. W związku z tym potrzebny będzie trzeci zastrzyk, aby podnieść odporność do blisko 100 proc. - dodał.
Z dynamiki szczepień, którą udało nam się uzyskać, z tych zachęt, ale także ze sprawności całego Narodowego Programu Szczepień, z logistyki, z dystrybucji, mogę wysnuć wniosek, że jest szansa na wcześniejsze zaszczepienie nawet w lipcu wszystkich chętnych do zaszczepienia Polaków - stwierdził w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
W sytuacjach, w których w przestrzeni, w otoczeniu nie ma większej ilości osób cały czas uważałem, że maseczki nie są potrzebne. Ten obowiązek został nałożony - i to wielokrotnie mówiono - nie ze względów na zagrożenie, które niesie ze sobą przenoszenie zakażenia w otwartej przestrzeni, tylko przede wszystkim na konieczność egzekwowania powszechnego obowiązku noszenia maseczek - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Robert Flisiak.
Prawie 8 proc. Amerykanów, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki firmy Pfizer lub Moderna, nie przyszło we wskazanym terminie na podanie drugiego zastrzyku - wynika z danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). To ponad 5 mln osób. Władze w USA głowią się, jak poradzić sobie z tym problemem.
Sanepid weryfikuje, czy posługujące w Katowicach siostry zakonne - Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty - mogą być zakażone indyjskim wariantem koronawirusa - potwierdziła rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Kilkanaście sióstr przebywa w kwarantannie, objęto nią również 10 osób bezdomnych, którymi się opiekowały. Jedna zakonnica trafiła do szpitala.
Władze San Marino oferują turystom płatne szczepienia przeciw Covid-19. Koszt - 50 euro za dwie dawki. Warunkiem jest pobyt w tamtejszym hotelu.
Nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wygaszania epidemii - podkreśla główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, który wystosował w środę apel o rozwagę i respektowanie przepisów prawa. Zapowiedział też kontrole.
Kilkanaście osób bez zachowania odpowiedniego dystansu i maseczek na twarzach bawiło się na imprezie urodzinowej w restauracji w powiecie miechowskim. Interweniowała policja. Organizatorowi i gościom grozi grzywna do 5 tys. zł.
Na miejscu wydawano posiłki, a w środku bawiło się kilkanaście osób, bez zachowania odpowiedniego dystansu i bez maseczek. Mundurowi wylegitymowali 14 uczestników biesiady - byli to głownie mieszkańcy Krakowa - mówi rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Cezary Pazura ambasador kampanii #SzczepimySię przyjął drugą dawkę szczepionki na Covid-19. Szczepienie odbyło się na Stadionie Narodowym w punkcie prowadzonym przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Myślę, że zwycięstwem każdego z nas jest to, że się podda szczepieniu - mówił aktor.
Pazura zaszczepiony został preparatem firmy Pfizer/BioNTech. Jak powiedział dziennikarzom po szczepieniu, pierwszą dawkę przyjął 6 kwietnia również na Stadionie Narodowym. Wieczorem dostałem telefon, czy jestem chętny, bo zostały dwie wolne dawki - opowiadał. I na jedną z nich się załapałem - dodał.
Zapewnił, że gdyby otrzymał możliwość zaszczepienia się preparatem innej firmy, również skorzystałby z okazji.
Ciężarna chora na Covid-19, która na początku kwietnia w bardzo ciężkim stanie trafiła do szpitala w Lublinie, czuje się już lepiej, a jej ciąża się rozwija - poinformowali specjaliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat Cyfrowych Zielonych Certyfikatów, nazywanych potocznie "paszportami covidowymi", które mają ułatwić przemieszanie się po Unii podczas wakacji. Część europarlamentarzystów domaga się, aby testy na koronawirusa - podobnie jak szczepionki przeciw Covid-19 - były darmowe dla wszystkich obywateli UE.
Senator KO Marcin Bosacki poinformował w środę, że jest zakażony koronawirusem. Na razie nie jest źle, trochę gorączki i kaszlu, ból mięśni. Mam nadzieję na powrót na najbliższe posiedzenie Senatu - napisał senator na Twitterze.